Istanbul Aile Hatirasi

Belgesel aile fotoğrafları çekmeyi ve ailelerin sıradan günlerinden bir kesit sunmanın gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bence “aile bireylerinin iletişimini “gerçek” sıradan anlarını fotoğraflamak bana çok sıra dışı geliyor. Tekrarı olmayan çok özel ve anlamlı fotoğraflar bunlar. Bu çekimlerden biri için de İstanbul’da büyük ve sıcacık bir aile ile beraber bir gün geçirdim. “Istanbul Aile Hatirasi” yazısının devamını fotoğrafların altında bulabilirsiniz…

Aslında Zeynep bana belgesel mantıkta çekim yaptırmak için ulaşmamıştı. İtalyan eşi Marco ve küçük kızları İren Matilde ile birlikte yurt dışında yaşıyorlardı. Annesi Nurçin’i ziyaret için Türkiye’ye gelmişlerdi. Evde Zeynep’in abisi Ömer de vardı. Ayrıca Nurçin’in yardımcısı Dİlber ve Zeyneplerin yardımcısı Lilia’da evdeydi. Yani kalabalık ve sıcacık bir aile ortamı vardı. Zeynep bu ziyaret için evde ve dışarıda portre ve hatıra fotoğrafları çektirmek istiyordu. Ben de bunu bir şartla yapabileceğimi söyledim. Hatıra fotoğraflarının yanı sıra sizleri ev halinizle de belgelemek istiyorum dedim. Kabul ettiler.

Evde ve Yıldız Parkında

Önce evde ışık setup ımı kurdum ve uygun bir fonda tüm aile ile birlikte grup çekimleri yaptık. Olası bütün kombinasyonları iki hatta iki farklı fon ve ışıkta çektim. Bu işin teknik ve işlevsel kısmıydı. Şimdi sıra evdeki doğal yaşamı fotoğraflamay gelmişti. Anneanne ve torun resim yaptılar birlikte, ardından baba ve dayı İren Matilda ile oynadı. Evde yaklaşık 1 saatlik bir yaşam anını fotoğraflama şansdım oldu.

Daha sonra hep beraber evin yakınlarındaki Yıldız Parkı’nda yürüyüş yaptık. Anneanne ve torunu oyun parkında eğlendirdikten sonra tüm aile ile vedalaştım. Üç nesil bir arada güzel hatıralara tanıklık edip belgelemek benim için çok keyifliydi. Bu tatlı aileye mutluluk ve sağlık diliyorum.

Istanbul Aile Hatirasi by Ufuk Sarisen

RELATED POSTS

Yorum yapın