Yanik Mektep Dugun Fotograflari

İstanbul’da çektiğimiz düğün günü, sabah Burcu’nun Göztepe’deki ailesinin evine başladı. Gelin alma töreni için Göker ve arkadaşlarının gelmesini bekliyorduk. Bu arada aile ile tanışma fırsatı buldum. Ardından Burcu’nun vedalaşmak üzere olduğu odasına geçtik. Yıllarca yaşadığın odandan, eşyalarından ve aileden ayrılmak üzere olmak bana çok hüzünlü geliyor her seferinde. Bu sebeple odadan detaylar çekerken Burcu’nun da düşünceli halini fotoğrafladım. Bence bu ilk siyah beyaz fotoğraf bu duyguyu yeterince veriyor. “Yanik Mektep Dugun Fotograflari” yazısının devamını fotoğrafların altında bulabilirsiniz…

Story Films’in Hazırladığı video aşağıda:

Daha sonra, Göker elinde çiçeklerle geldiğinde yüzler tekrar gülmeye başladı elbette. Pandeminin etkisi hala devam ettiğinden evin içinde çok fazla durmadan dışarıya çıktık. Bizleri burada davul zurna ekibi bekliyordu. Türk düğünlerinde gelin damadın evden çıkması aslında nikah sonrası çiftin koridorda yürümesine çok benziyor. Sağlı sollu dizilmiş akrabalar, arkadaşlar konfetti, şeker, para vb atıyorlar. Ardından da müzik eşliğinde danslar başlıyor arabaya binene kadar.

Evden çıktıktan sonra Burcu’nun anneanesini ziyarete gittik. Pandemi sebebi ile düğüne katılamayacaktı. Onun balkondan çifte el sallaması da bence günün ikonik fotoğraflarından biri oldu. Gerçekten o dönem hayatlarımızda garip durumların yaşandığı bir periyot. Çok ilginç şeylere tanık olduk bu süreçte. Akabinde hazırlık için ise Burcu ve Göker’in yaşayacakları Erenköy’deki eve geldik. Burada da saç ve makyaj sırasında kullanmayı çok sevdiğim flaş modifierlerini devreye soktum. Sonuç bence hiç fena olmadı. Göker’in hazırlığı sonrası da Yanık Mektep’e doğru yola çıktık.

Yanık Mektep

Kuzguncuk, İstanbul’un Anadolu yakasında, Boğaz kenarında yer alan tarihi bir mahalle. Küçük kasaba havasında şirin ve sakin bir semt. Fotografik sokakları, Osmanlı dönemi ahşap evleri ve çok kültürlü atmosferi ile tanınıyor. Sürprizlerle dolu sokakları var. Cami, kilise ve sinagogların yan yana olduğu çok kültürlü, huzurlu bir mahalle. Bu atmosfer buradaki düğün mekanı Yanık Mektep’de de mevcut. 1865 de yanan kız Rum okulundan dolayı bu sokağa Yanık Mektep deniyor. Mekanın ismi de buradan geliyor. Buradaki nikah merasimi de oldukça sade ve güzeldi. Yeşilliğin içerisindeki trio’nun akerdion, yan fülüt ve keman tınıları ortama çok yakışıyordu. Nikah töreni ise oldukça duygusaldı.

Sevgili Burcu ve Göker’in dış çekimlerini ise biraz uzaklarda Karaburun taraflarında deniz fonunda gerçekleştirdik. Özetle çok keyifli bir gün geçirdik, hem düğün hem de dış çekim boyunca. Sizlere ömür boyu mutlu ce sağlıklı bir hayat diliyorum.

Yanik Mektep Dugun Fotograflari by Ufuk Sarisen

RELATED POSTS

Yorum yapın