Misir Kahire Buyukelcilik Dugun Fotograflari

Bu sefer Türk çiftimiz ile birlikte Kahire’den başlayıp, Aswan, Luxor ve Hurghada’ya uzanan bir düğün yolculuğu gerçekleştirdik. Ulaşım ile birlikte yaklaşık 7 gün süren bir seyahatti. Video partnerim Gökhan ve Mısır konusunda uzman arkadaşımız Sezgin de bizimle beraberdi. “Misir Kahire Buyukelcilik Dugun Fotograflari” yazısının devamını fotoğrafların altında bulabilirsiniz…

Aslında öncesinde uzun bir ön çalışma yapmayı da içeriyordu bu çekim. Dolayısıyla aynı anda bir çok kalemi de düşünmek gerekiyordu. Önce rotayı çizdik. Daha sonra çekim için gezilecek yerleri ve süreleri belirledik. Her çekim yeri için saç ve makyöz ayarladık. Transferler ve rehberlik hizmetleri netleşti. Bir taraftan da tüm konaklamaları ve uçuşları da ayarladım. Bu konuda Hurghada hariç tüm seyahat boyunca Egypt Royal Tours’dan Mohammed bize destek oldu. İlk olarak Mohammed ile bir önceki Kahire düğününde tanışmıştık. Oldukça güvenilir ve işini doğru yapan biri kendisi. Sonuçta Kahire’de çiftimiz 3 gece, biz ise 2 gece konakladık.

Kahire

İlk gün, önce konakladığımız Cairo Four Seasons Hotel at Nile Plaza’da hazırlıklar başladı. Bunun için gene daha önceden tanıdığım Kahireli düğün planlamacı arkadaşım Maggie hazırlık odasını dekore etti sabahtan. Ardından saç ve makyaj yapıldı. Odada detay çekimler ve kısa bir dış çekim de gerçekleştirdik. Bu odanın harika bir Nil nehri ve Kahire manzarası mevcuttu ve biz de bunu seve seve kullandık. Nikahtan önce, rehberimiz Mohammed’in organizasyonu ile Hayat Pyramids View Hotel’in teras katında Giza piramitleri fonunda kısa bir çekim yaptık. Sonrasında durağımız Mısır Türkiye Büyükelçiliği Konutu idi. Burada da bizzat büyükelçinin kendisi tarafından kıyıldı nikah. Büyükelçi ve ailesinin yaşadığı konut gerçekten çok özel ve tarihi bir yapı. Bunun içerisinde çekim yapma şansı bulmak da bir ayrıcalıktı bizler için.

Aswan

Ertesi sabah çok erken bir uçakla Kahire’den Aswan’a geçtik. Aswan’da Nil nehri üzerindeki Elephantine adasında kurulu Mövenpick Aswan otele yerleştik. Kısa bir dinlenmeden sonra odada saç ve makyaj başladı. Öğlene doğru otelden rehberimiz eşliğinde tekneye bindik ve Philae adasındaki tapınağa doğru yola çıktık. Philae Tapınağı MÖ 7. yüzyılda yapımına başlanmış. Nübyeliler, Mısırlılar, Roma ve Hristiyanlar için kutsal kabul edilen çok görkemli bir tapınak kompleksi burası. Tapınak, Aswan barajı inşaatı sonrası 20. yüzyıl başında Philae adasına taşınıp sular altında kalmaktan kurtarılmış. Ardından da 1980 yılında kapılarını ziyaretçiler açmış. Burada hızlı bir tapınak turu yapıp, bir sonraki durağımıza Nübiyan köylerinden birini ziyarete gttik.

Nübyeliler, Güney Mısır’da özellikle Aswan civarında ve kuzey Sudan bölgesinde bulunuyorlar. Nil vadisi boyunca uzanan Mısırdan’da eski bu tarihî bir bölgeye Nübye deniyor. Nübyeliler Nil Sahra dilleri konuşan yerli siyahi bir etnik grup. Bu geleneksel yaşam tarzını sürdüren halka ait bir köyü ziyaret ettik. Rengarenk boyalı kerpiç evlerden oluşan nehir kenarında bir köydü burası. Rehberimizin ayarladığı tarihi bir evi ziyaret ettik burada. Ayrıca bizi karşılayan müzik grubu ile çiftimize sembolik bir nikah töreni ve eğlence de düzenlendi burada.

Luxor ve Hurghada

Ertesi sabah ikinci durağımız Luxor şehri idi. Burada Karnak ve Luxor tapınaklarını dolaştık. Gerçekten muhteşem yerler ancak kesinlikle daha fazla zaman ayırmak gerekiyor sindire sindire gezebilmek için. Akşam ise geç saatlerde Hurghada’ya vardık. Burada da daha önce tatil için geldiğim Xanadu Makadi Bay Hurghada Otel’de konakladık. Burası benim çok sevdiğim bir otel, hem deniz, hem yemek ve servisler oldukça iyi. Gezimiz son üç gününde çiftimiz hastalık ve yorgunlukla mücadele ettiklerinden çekim yapamadık, kendileri dinlenmek istediler.

Sonuçta genel olarak bizler için güzel bir tecrübe oldu. Bundan sonraki çiftlerimiz için de güzel rota ve planlarımız var. Yeni bir Mısır macerasında görüşmek üzere.

Misir Kahire Buyukelcilik Dugun Fotograflari by Ufuk Sarisen

RELATED POSTS

Yorum yapın