Kapadokya Dugun ve Portre Fotograf Egitimi

Son iki yıldır Kapadokya’da düzenlediğimiz Uluslararası Düğün fotoğrafçılığı eğitiminden biraz bahsetmek istiyorum. Öncelikle Dünya’nın her yerinden öğrenciler geliyor; Amerika’dan, Karayiplerden, özellikle Avrupa’dan. Resmi olarak üç gün süren ancak yaklaşık 5 güne yayılan bir fotoğraf kampı bu. “Kapadokya Dugun ve Portre Fotograf Egitimi” yazısının devamını fotoğrafların altında bulabilirsiniz…

Son iki yıldır Hollandalı fotoğrafçı arkadaşım Ralf ile birlikte organize ettik bu organizasyonu. Ortağım Gökhan ve Kapadokya’da yaşayan arkadaşım Niyazi de büyük katkıda bulunuyorlar. Öncelikle tüm katılımcılar teorik eğitimin yapılacağı otele giriş yapıyorlar bir gün önceden. Akşam bir tanışma yemeği yiyoruz. Ardından sabah durum değerlendirmesi, yapacaklarımızın özeti ve teorik eğitim başlıyor. Fotoğrafların üzerinden giderek temel bilgileri örnekler ile aktarıyoruz.

Sonrasında sahaya çıkıp modelli çekimlere başlıyoruz. Pratik sürecinde özellikle yapay ışık kullanımının üzerinde duruyoruz. Bu konu bir çok fotoğrafçının eksik ve zayıf noktası. Ayrıca elbette gün ışığı kullanımı, ne zaman yapay ışığa ihtiyaç duyulduğu da sahada daha net anlaşılıyor.

Balonlarla Fotoğraf Çekmek

Ertesi sabah eğer hava durumu müsaitse balonlar ile çekim yapıyoruz. Elbette eğitim boyunca balonların uçacağı garanti değil. Ancak hem vadinin kendi dokusu hem de eğitime kattığımız eğlenceli unsurlar birçok arka plan seçeneği oluşturuyor. Örneğin halı mağazasında hem drone ile hem de fotoğraf makinelerimiz ile çekimler yapıyoruz. At çiftliğinde koşturan atların arasındaki modelleri fotoğraflamak da sıra dışı sonuçlar veriyor. Hatta çömlek yapım atölyesinde modelli çekimler de yapıyoruz.

Elbette öğrenciler hem öğreniyor hem de portfolyolarını genişletiyorlar. Eğitim sonunda her katılımcı ile bire bir görüşmeler yapıyoruz ve genel durumlarını değerlendirip yol haritalarını çiziyoruz. Dileyen öğrenciler ile sonrasında iletişimimiz devam ediyor. Hatta beraber profesyonel çekimlere de katılıyoruz.

Katılımcılar ile eğitim ve eğitim dışı günde 16 saat vakit geçirip, kuvvetli bağlar kuruyoruz. Son gün ise Türk gecesi eğlencesi ile veda partimizi yapıyoruz. Bu eğitimle ilgili harika geri dönüşler aldık ve almaya devam ediyoruz. Benim eğitim anlayışım sadece kısıtlı süre içerisinde bilgi aktarmak değil, sürdürülebilir bir eğitim aktarımı. Bu sebeple öğrencilerim bundan sonra hayatları boyunca benimle iletişim kurabiliyor, olası sorularını aktarabiliyorlar.

Yeni eğitimlerde görüşmek üzere.

Kapadokya Dugun ve Portre Fotograf Egitimi by Ufuk Sarisen

RELATED POSTS

Yorum yapın