Iranlı Cift ile Istanbul’da

Kimia ve Meysam İran Tahran’da yaşayan bir çiftim. Düğünlerinden hemen sonra fotoğraf çekimi için İstanbul’a geldiler ve kendileri ile dolu dolu bir gün geçirdik. Öncelikle bana net bir şekilde ne istediklerini ve nerelere gitmek istediklerini anlattılar. Sağlam bir plan yapıp turumuza başladık. “Iranlı Cift ile Istanbul’da” yazısının devamını fotoğrafların altında bulabilirsiniz…

Aslında klasik “old town” dışında üç tane temel istekleri vardı. Dolmabahçe Sarayı’nda çekim, yeşil bir park ve martıların olduğu deniz ve şehir manzaralı bir teras. Bunlardan teras ve park için alternatifler çoktu ancak Dolmabahçe Sarayı pek olası değildi. Gelinlik ve damatlık ile gidildiğinde çekim için izin verilmiyordu. Ancak sıradan kıyafetler ile girilip turistik çekim yapmak mümkündü, elbette flash ve tripot olmadan.

Bu durumda ben onlara Beşiktaş sahil yolundaki eskiden askerlerin nöbet tuttuğu gösterişli yan kapının önünde hızlı bir çekim önerdim. Aslında burası yolun kenarındaydı ve içeri girilmesin diye bir zincir çekmişti görevliler. Zincirin ön tarafı kamuya aitti ve çekim yapılabilirdi. Tam burada durup çekimlere başladım ancak hemen koşarak bir görevli yetişti ve çekimin yasak olduğunu söyledi. Daha önce bir çok kez çekim yaptığım bu yer için bu sefer yasak deniyordu. Tartışacak zaman yoktu ve çektiğim bir kaç fotoğraf ile aracımıza döndük maalesef.

Sokak Kedisi

Sabah ilk olarak Sultanahmet Meydanı’nda başlamıştık çekimimize. Sabahın erken saatleri olduğundan nispeten turist sayısı azdı. Topkapı Sarayı önündeki çekimlerimizi de bitirip VAN tipi aracımıza döndüğümüzde bizi minik bir sürpriz bekliyordu. Araç üstünde keyif yapan bir sokak kedisi. Elbette kediyi de de çekime dahil ettik. Ardından muhteşem Süleymaniye Cami bahçesinde bolca çekim yaptık.

Galata’daki teraslardan birinde martılar, İstanbul manzarası ve Galata Kulesi arka planlarını kullanarak keyifli çekimler yaptık. Ardından da son noktamız olan Yıldız Parkı’na geçtik.

Özellikle, Meysam fotoğraf çekim süresince çok eğlendi. Sayesinde bizler de çok eğlendik. Her ikisi de harika iş çıkardılar doğrusu. Kendilerine sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyorum.

Iranlı Cift ile Istanbul’da by Ufuk Sarisen

RELATED POSTS

Yorum yapın