Halat by Divan Dugun Gunu

Koç Müzesi düğünlerinde tahsis edilen gelin damat hazırlık odası benim en keyif müze bolumlerinden. Aslında burası müzenin konferans salonu. Duvardaki dekoratif eşyalar, tarihi müzikal ateleri, resimler, tabelalar, endüstriyel eşyalar ile burası fotoğrafçı için tam bir oyun bahçesi. Hazırlık fotoğrafları çekerken bir yandan da tarihte yolculuğa çıkarıyor bu oda sizi. Bir taraftan da bu oyuncaklar ile çeşitli fotoğraf kombinleri yaparak sıra dışı fotoğraflar çekebiliyorsunuz. “Halat by Divan Dugun Gunu” yazısının devamını fotoğrafların altında bulabilirsiniz…

Fenerbahçe

Sevgili Elvan ve Serdar’ın da Halat by Divan ‘daki, düğün gününde de sabah bu odanın keyfini çıkardık hep beraber. Gerçekten hem çift hem de ailesi şahane insanlardı. Tüm günün nasıl geçtiğini anlamadık. Bu yazımda sizlere bu müzedeki iki gemiden bahsedeceğim. Biri Fenerbahçe vapuru. Hazırlık çekimleri sonrasında dış çekimler için bu vapuru da kullandık. Rahmi Koç’un koleksiyonunda bulunan 76 metrelik bahçe tipi bir vapur bu. 1952yılında İskoçya’nın Glasgow şehrinde Dolmabahçe Vapuru ile birlikte eş zamanlı imal edildikten 1 yıl sonra, İstanbul şehir hatları filosuna katılmış. 2008 yılına kadar Adalar, Kadıköy ve Yalova hatlarında çalışmış ağırlıklı olarak. Şu anda restore edilmiş hali ile müze severlerin hizmetinde. Üstelik içindeki kafesi halen aktif. Arada sergilere de ev sahipliği yapıyor. Bu gemide yolculuk boyunca yaşanan hikayeleri düşünüyorsunuz ister istemez. Kim bilir ne çok aşka, kedere ve mutluluğa tanıklık etti bu geminin koltukları.

Kont Ostrorog

Diğer bahsedeceğim gemi ise, şehir hatları vapuruna göre baya küçük. Aslında bambaşka bir kategoride bir gemi. Eski adıyla Velihan, yeni adıyla Kont Ostrorog. Bir gezi teknesine dönüştürülmüş, orjinali bir balıkçı – sünger avı teknesi. Bu tekne de 1952 Haliç, Hürrem Usta yapımı. 2002 yılında restore edilmiş ve yeni ismini almış. Yeni isim Polonya doğumlu, 20. yüzyıl başında Osmanlı’ya Hukuk danışmanlığı yapmış Ostrorog’dan geliyor. Rahmi Koç konta ait Boğazdaki yalıyı satın aldıktan sonra tekneye de kontun ismini vermiş.

Yani aynı yaşta iki gemi ve tesadüf biz bu iki gemiyi de o gün kullandık çekim için. Nikah öncesi Kont Ostrorog ile açıldık sevgili çiftimiz ile ve hem çekim hem de keyif yaptık Haliç’de. Üstelik serinledik, bunaltıcı yaz akşam üstünde. Bu tekne aslında hafta içi tüm misafirlere açık. Haliç’te gezi teknesi olarak kullanılmakta.

Bottan inip doğruca sahildeki nikah merasimine katıldık.

Günbatımında hem romantik hem de eğlenceli anlardı gerçekten. Nikah sonrası ise Halat by Divan’daki düğün alanına geçtik ve gece yarısında kadar doyasıya eğlendik. Sevgili Serdar ve Elvan’a sonsuz mutluluklar diliyorum.

Story Films çektiği video için lütfen tıklayın:

Halat by Divan Dugun Gunu by Ufuk Sarisen

RELATED POSTS

Yorum yapın