Fethiye Kayaköy Düğün Fotoğrafları

Katy ve Daniel ile Gunay’s Garden, Izela Restoran

Batı Avustralya’nın Perth şehri, bize göre dünyanın öbür ucu tabir edilen bir yer. Katy ve Daniel’de düğünlerinden iki yıl önce bana mail atıp Fethiye Ölüdeniz ‘de evlenmek istediklerini ve fotoğraflarını çekmemi istedi ve günlerini ayırdık. Ardından düğün mekanlarını değiştirmeye karar verdiler. Ölüdeniz yerine Fethiye’ye bağlı denizden uzak bir köyü seçtiler; Kayaköy’ü.

Kayaköy Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde 15.000 nüfuslu Levissi isimli bir Rum köyüydü. 1923 yılındaki mübadele ile Rumlar burayı terk ettiler ve Yunanistan’a yerleştiler, Selanik civarındaki Türkler de buraya geldiler. Ancak Türkler bir sene sonra buraya uyum gösteremeyerek köyü terk edip Manisa civarına yerleştiler ve köy tamamen boş kaldı. 1957 depremi ile de birçoğu hasar gördü. Şu anda 3500 eski ev, kiliseler ve şapelleri ile terk edilmiş bir açık hava müzesi durumunda Kayaköy. Görseli ve hikayesi beni derinden etkileyen bir yer burası.

Katy’nin de düğünlerini buradaki Gunay’s Garden Otelinde yapacaklarını duyduğumda oldukça heyecanlandım doğrusu ve düğün günü geldiğinde de bu heyecanımın boşa olmadığını anladım. Gördüğüm en güzel atmosfere sahip düğünlerden biri ile kaşı karşıyaydım. Nikah merasiminin yapılacağı havuz başındaki alanın üzerindeki söğüt ağaçları ve arkadaki tepenin sırtına yaslanmış Kayaköy harabeleri sıra dışı bir fon oluşturuyordu. Gerçekten fotoğraf çekmeye doyamadığım bir gündü. Videocumuz da aynı şekilde harika işler çıkardı.

Fujifilm XPro-2

Gecede Izela Restoran’ın atmosferindeki nikah yemeği ve eğlencesi muhteşemdi. Burada hem Canon 5d serisi ve bu sezon vazgeçemediğim Fujifilm XPro-2 de off camera flaş ile kullandım. Dış çekimde de Katy ve Daniel beni kırmadılar ve harabelere tırmanma teklifimi kabul ettiler. Gerçekten çok şanslıydım, çünkü tırmanmak için ciddi efor gerektiren bu tepelere damatlık, gelinlik ve sıcak muhalefetine rağmen katlandılar ve çok keyif aldılar. Tepeden Kayaköy manzarası da muhteşemdi. Akşamüstü güneşini de oldukça verimli kullandık ve çekim sonrası bizi bekleyen buz gibi biralar ile yorgunluğumuzu attık.  Fethiye Kayaköy düğün fotoğrafları çekimi için ezber bozan yerlerden. Türkiye’nin bence yeterince bilinmeyen ve “iyi ki bilinmiyor ki bu kadar korunabilmiş” dedirten yerlerinden.

Sevgili Katy ve Daniel’e çok teşekkürler!

[youtube id=”FiI9XvvudVM”]

Fethiye Kayaköy Düğün Fotoğrafları ve Videosu by Ufuk Sarisen

RELATED POSTS

Yorum yapın