Hayrettin Fotoğrafları – HWP

HWP için Hayrettin’i Fotoğrafladık,Geçtiğimiz ay internet fenomeni Hayrettin’i fotoğrafladık

Hardware Plus Dergisi için. Çekim öncesi ve sonrası yaptığımız samimi geyik için ayrıca Hayrettin’e çok teşekkürler. Hayrettin Fotoğrafları – HWP

Gerçek bir YouTuber – Hayrettin

Hepimiz Hayrettin’in çektiği videoları izliyor ve gülüyoruz. O belki de Türkiye’nin isini en düzgün yapan tek Youtube starı. Her Pazar günü düzenli olarak yayınladığı videolarla takipçilerini gülümsetiyor.

düğün fotoğrafı

Bize Hayrettin’in nasıl bir teknoloji kullanıcısı olduğunu anlatır mısın?

Kısaca “iyi bir teknoloji kullanıcısı” diyebilirim 🙂 İşim gereği her anlamda teknolojiyi kullanıyoruz. Sadece çektiğimiz videoları insanlarla paylaşmak için sosyal medya kullanımını kastetmiyorum; videoların çekimi ve montaj aşamasında da teknolojiden destek alıyoruz. Benim kişisel kullanımıma gelecek olursak son zamanlarda bilgisayar başında geçirdiğim saatlerin azaldığını söyleyebilirim ama bunun nedeni daha az kullanmam değil artık çoğu işi cep telefonundan yapabiliyor olmamdan kaynaklanıyor. Yani sadece ihtiyaç duyduğumda bilgisayarın başına geçiyorum, yoksa bütün gün telefonum elimde ve birçok işi telefonla halledebiliyorum.

Çektiğiniz videolar gayet geniş bir ekiple çalışıldığını belli ediyor. Bize nasıl bir çalışma sisteminiz olduğunu anlatabilir misin?

Evet, tam anlamıyla bir ekip işi yapıyoruz. Ben kameranın karsısındayım ama yaptığımız işlerde metin yazarından proje yöneticisine kadar farklı insanların emeği var. Biz sürekli fikir peşinde koşuyoruz. Ne yapabileceğimizi, neyi ti ‘ye alabileceğimizi, nasıl şakalar yapabileceğimizi düşünüyoruz. Ofiste birimizin aklına bir fikir geldiğinde de
en kısa zamanda olgunlaştırıp hemen çekiyoruz. Yani eğer dışarıda güneş̧ uygunsa, hava şartları çekime izin veriyorsa ve iyi bir fikrimiz varsa hemen çıkıp çekiyoruz.

İnternet çağında internet kadar hızlı bir sistem yani…

Bizim yarışımız kendimizle. Hep daha komiğini, daha eğlencelisini yapabilmek için kafa yoruyoruz. Bu nedenle de her Pazar günü YouTube kanalımıza düzenli olarak yeni bir video ekliyoruz. Takipçilerimiz de artık Pazar gününü yeni video günü olarak benimsediler.

Çok bildiğimiz videolardan birinin çekim süresini anlatabilir misin?

Sanırım Metrobüs videomuz bu konuya güzel bir örnek olur. Biz Vatan Şaşmaz’ın Metrobüs videosunu izledikten hemen sonra bu mizansene karar verdik ve doğruca Zincirlikuyu’ya Metrobüs durağına gittik. Sanırım Merter’e gelmeden yani 15 – 20 dakika içinde o videoyu çekmiştik ve birlikte yolculuk yaptığımız insanlar bize çok yardımcı oldular. Yolcular arasında videoda oynamaya gönüllü olanlar bile vardı.

Senin gibi kendi işini sosyal medya üzerinde kuran birine bu soruyu sormak biraz garip ama sosyal medyaya nasıl bakıyorsun?

Ben gerçek bir YouTuber olduğuma inanıyorum. Yani ilk kez YouTube’da yayınladığım videolarla tanındım. Ardından televizyon programı filan geldi. O nedenle benim için sosyal medya tabii ki çok önemli. Tüm sosyal medya platformlarında “Hayrettin” adıyla varım. “Orada şu kadar takipçim, burada bu kadar beğenenim var” demek istemiyorum. Biz her Pazar günü yeni bir video yayınlıyoruz ve tüm sosyal medya kanallarımızdan bu videoyu duyuruyoruz; ardından da beğenenler ve paylaşanlar oluyor. Sonuçta yaptığımız işi binlerce kişi izliyor, yorum yazıyor. Bazen bu yorumlardan yeni video fikirleri de çıkıyor.

Sosyal medya kanallarının yönetimiyle bizzat ilgileniyor musun?

Tabii ki ilgileniyorum. Bu bize muazzam bir interaktivite imkânı veriyor. Düşünsene videoyu yayınlıyorsun sonra ilk paylaşımlar, ilk yorumlar geliyor. Bizim yaptığımız iş sayesinde insanlar keyifli anlar geçiriyorlar, gülüyorlar. Zaten amacımız da bu.

Siz video çekerken çevredeki insanların tepkisi ne oluyor?

Ben gayet samimi bir insan olduğumu düşünüyorum; kolay iletişim kurabiliyorum. O nedenle çekim yaptığımız her yerde insanlar yardımcı olmaya çalışıyorlar. Skeçlerde oynamak için gönüllü oluyorlar mesela. Bir de tabii bizim YouTube’ta yaptığımız işleri örnek alan genç arkadaşlar var. Onlar da bir şeyler üretip YouTube’ta paylaşmaya başlıyorlar. Aralarında gayet başarılı olan ekipler de var. Çekim yaparken insanların bize gösterdikleri hoşgörü ve bazı genç arkadaşların bizim yaptığımız işlerden ilham alıyor olması bence çok önemli.

Sence insanlar neden
 Hayrettin’i seviyor?

Buna benzer bir soruyu ben de bir üniversitede sordum biliyor musun? Yani televizyonda programım yok, filmde oynamamışım ama her farklı okulda izlemeye gelenlerin sayısı artıyor. Üstelik tüm skeçlerimizi izleyen, sohbet etmek isteyen, gülen, eğlenen kalabalık bir üniversiteli kitlesinden bahsediyorum. Dayanamadım “neden geliyorsunuz, keyifli vakit geçireceğinizi nereden biliyorsunuz?” dedim. Cevap çok basitti; “internetten izliyoruz” dediler sadece… Yani farklı sosyal medya kanallarında beni takip edenlerle okullardaki gösterilere gelenler veya Fanta Müzik Festivali’ne gelenler aslında çok farklı insanlar değil. Gençler benim yaptığım şeyi anlıyor, mizahın bu türüne değer veriyor. Herkesin başına gelebilecek günlük sorunları isliyoruz. Kendi kendimize eğleniyor gibiyiz. Yani biz çekerken eğleniyoruz, onlar da izlerken.

Röportaj: HWP

Fotoğraflar: Ufuk Sarışen

RELATED POSTS

Yorum yapın