“Ansoo” Berlin İstanbul Fotoğraf Projesi

Barcelona’da Yaşayan Fransız Model & Sanatçı

Fotoğrafçılara ve ressamlara bedenini kullanarak kendi belirlediği pozları veriyor. Objektife bakmadığı anlarda kadraj içindeki konumunu düşünüyor.

Ansoo, Berlin ve İstanbul ayaklarından oluşan bir resim ve fotoğraf projesi gerçekleştirdi. Projenin İstanbul ayağındaki fotoğraflarını ben çektim. Fotoğrafların ilk karesinde, Karadeniz’e girmek için bekleyen gemilere Zeytinburnu’nda selam durdu. Ardından Kuledibi’ndeki hamalın küfesini sırtına taktı ve dans etti. Karaköy’de Kamondo merdivenlerinde çektiğimiz poz ise, adeta üstat Henri Cartier Bresson’a ufak bir göndermeydi. Merdivenlere uzanışı hayatın günlük akışına kontrast bir duruştu.  Ansoo işini severek yapan bir ruhun yansımasıydı. Tünel durağında bekleyen tramvaya uzanan çıplak ayağı ise teninden çeliğe bir direniş gibiydi.

Günün sonunda, Salacakta Kız Kulesine karşı çayını yudumladı.

Ansoo yaşadığı ülkede kurumsal hayatta çalışıyor. Bunun dışında ise insanların hayatına mütevazı bir dokunuş yapmaya çalışan ve sanat için başka neler yapabilirim diyen sıra dışı bir kişilik. Onu tanıdığım ve fotoğraf projesinde yer aldığım için kendimi şanslı görüyorum.

Ansoo Projesi; http://ansoo.eu/en/thumbnails/a/A-traveling-modeling-project/aid/27

ansoo_istanbul_ufuksarisen4 ansoo_istanbul_ufuksarisen3 ansoo_istanbul_ufuksarisen1

Ufuk Sarışen

 

 

RELATED POSTS

Yorum yapın