Dubrovnik Hırvatistan Gezi Fotoğrafları

ADRİYATIK’İN İNCİSİ: DUBROVNIK –

“SKYLIFE DERGISI YAZI VE FOTOGRAFLARIM”

15. yüzyılda Adriyatik denizinde zenginlik ve ticaretin merkezi olma açısından Venedik ile yarışabilecek tek şehir olan ve o dönem Adriyatik kıyılarının incisi olarak bilinen Dubrovnik 1991 ile 1995 yıllarında iç savaş sebebi ile neredeyse yerle bir oldu.  Ancak şehir ayağa kalkıp tamamen kendini yenileyip savaşın izlerini silerek son dönemlerde Akdeniz turizminin en popüler rotası olmayı başardı.  Büyüleyici sahiller ve duvarlar ile çevrili eski şehir her geçen sene daha da çok turist çekmeyi başarıyor.

Dubrovnik Fotoğrafı 2

NERERDE KALINIR?

Hırvatistan’ın en popüler destinasyonu olan Dubrovnik’te kalma seçenekleri hayli geniş. Pansiyonlar ve beş yıldızlı otellerin dışında orta seviyede kalma seçenekleri de mevcut.  Dubrovnik’te apartman dairesi kiralanması da yaygın olan bir seçenek. Ancak şehre yakın olmasına dikkat etmeli. Ayrıca şehrin en rağbet gören dönemi olan yaz aylarında rezervasyon yapmak şart. Şehrin biraz dışında şehri ve şehrin karşısındaki adaları tepeden gören 1895 yılında inşa edilmiş olan Hilton Imperial Dubrovnik’te tarihsel bir yolculuk yaşayabilir ve yine şehrin biraz dışında Hotel Bellevue’da lüks içinde kendinizi şımartabilirsiniz.

Dubrovnik Liman Fotoğrafı 2

GECE NEREYE GİDİLİR?

Eski şehrin içindeki ara sokaklarda ya da ana cadde olan Stradun caddesindeki kafelerde oturup turist kalabalığını izleyebilirsiniz. Ya da Stradun’dan denize doğru ilerlerken küçük bir meydanın çevresinde dışarılarda masaları olan barlarda bölgenin güzel şaraplarından tadabilirsiniz. Ev yapımı olan ve bölgenin meşhur içkisi rakija isimli güçlü likörden de denemenizi tavsiye ederiz.

Dubrovnik Liman Fotoğrafı 2

NE YENİR, NEREDE YENİR?

Hırvatistan mutfağı gelenekselliği ile biliniyor. Bizim börek ve hamur işlerimize yakın atıştırmalıkları her pastanede bulabilirsiniz.  Bol ve taze balık Dubrovnik’te çok tercih edilmekte. Eski şehrin içinde birçok dünya mutfağı ürünleri sunan restoranlar bulabilirsiniz. Ancak buralarda tatmin olmadığınız bir yemek karşılığında yüksek fiyatlar ödeme şansınız yüksek. Kendinizi Adriyatik kıyılarının büyüleyici gece manzarası eşliğinde kaliteli ve romantik bir yemek istiyorsanız, limanı ve eski şehri gören deniz kenarındaki Nautica’yı tavsiye ederiz.  Ama geleneksel bir akşam yemeği istiyorsanız,  eski şehrin hemen dışında dışarıya masalar atılmış Lokanta Peskarija’da geleneksel Dalmaçya deniz ürünlerini denemeden şehirden ayrılmayın.

Dubrovnik Liman Fotoğrafı 2

NE İÇİLİR?

Peljesac Yarımadası’nın ve Hırvatistan’ın diğer yerel şaraplarından deneyebilirsiniz. Ayrıca Hırvatistan’ın meşhur yerel içkisi olan erik, üzüm ve cevizden yapılma çeşitleri olan damıtılmış güçlü içki fakija denenebilir.  Uyarıyoruz tadı çok şahane değil ve çok kuvvetli. Dubrovnik genç bir şehir olduğundan dinamik bir gece hayatı var. Gece hayatı çoğu zaman sokaklara taşıyor.

Dubrovnik Fotoğrafı 2

NE ALINIR?

Dubrovnik sokaklarında geleneksel işlemeli masa örtüleri, peçeteler ve keten ürünler bulabilirsiniz. Hatta eskiden annelerimizin ya da anneannelerimizin evlerinde çok sık gördüğümüz iğne oyalı ya da tığ işlemeli eserleri görmek garip bir yakınlık hissi uyandırıyor.  Küçük giysiler içinde özenle yapılmış bebekler de en çok alınan ürünler arasında.  Hırvatistan’ın son dönemlerde isim yapmış şaraplarından da almanızı tavsiye ederiz.

Dubrovnik Fotoğrafı 2

NERELERİ GÖRMELİ?

Stradun (Placa) Dubrovnik’ in en merkezi caddesi, eski şehrin de tam ortasından geçerek kente hayat veriyor.  Duvarlarla çevrili eski şehrin içindeki küçük sokaklara girip kaybolmak ve duvarlara çıkıp şehri ve denizi tepeden görmek yapılmazsa olmaz aktivitelerden.  Bu geziye eski şehrin batısında yer alan Pile kapısından giriş yaparak başlayıp, gençlerin buluşma noktası olan Büyük Onofrio çeşmesine ulaşarak sonlandırabilirsiniz.  Şehre yakın iki adet plajı olan yeşillikler içindeki Lapad ile şehrin surlarını ve eski şehri gören Banje plajlarını Dubrovnik’e gelmişken ziyaret edip kendinizi Akdeniz’in en güzel sahilleri ile tanıştırabilirsiniz.  Dubrovnik’in hemen dışında ve hızlı bot ile 10 dakikada kolayca ulaşabileceğiniz Lokrum adasına giderek doğal park ve plajları da keşfedebilirsiniz.  Dubrovnik çoğu zaman güney Adriyatik kıyılarını gezmek ve çevresindeki Elaphite adalarına gitmek için başlangıç noktası olarak kullanılmakta. Bunun için bir seyahat acentesi ile irtibata geçip yat turu ayarlamanızda fayda var.

Dubrovnik Fotoğrafı 2

NASIL GEZİLİR?

Eski şehir ve surlar yürüyerek dolaşmak için gayet ideal. Ancak yaz aylarındaki sıcaklar nedeniyle sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli.

Dubrovnik Fotoğrafı 2

NE GİYİLİR?

Şubat oranın da kış mevsimi olmasına rağmen oldukça sıcak geçiyor. Ortalama 30 derece civarı gündüz sıcaklığı. Bu sebeple bolca t-shirt, etek, şort ve terlik en iyi kombinasyon olabilir. İllaki şapka,  güneş gözlüğü ve güneş kremlerinizi de yanınızda götürün.

Dubrovnik Fotoğrafı 2

ELAPİTHE ADALARI

Dubrovnik’in batısında günbatımında karşımızda gördüğümüz ada grubu Elapithe Adaları olarak adlandırılıyor. İrili ufaklı 8 ada ve bir sürü kayalıktan oluşan bu ada grubundan sadece üçünde yerleşim söz konusu. Bunlar Kolecep, Lopud ve Sipan adaları. Bu üç ada da tertemiz denizi ve nefis koyları ile baştan çıkarıcı güzellikte. Adalarda ulaşım sadece yürüyerek sağlandığından ve fazla da yerleşim olmadığından sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin kesinlikle uğraması gereken yerlerden.

NASIL GİDİLİR?

Dubrovnik’ten kalkan günübirlik tekne turları ile adaların üçünü de dolaşmak mümkün. Alkolsüz içecekler ve öğle yemeği bu tekne turlarına dâhil oluyor.

Ayrıca Dubrovnik’den kalkan feribotlarla da adalara ulaşıyor.

Dubrovnik Fotoğrafı 2

NELERİ GÖRMELİ ?

Kolecep’de Roma Kilisesini, kaleyi, 15. Yüzyıldan kalan St. Anthony kilisesini tipik Adriyatik evlerini,

Lopud’un efsanevi Sun plajını, limanını, Fransız manastırını,

Sipan’da antik Roma kalıntılarını, St. Peter Kilise kalıntılarını mutlaka görmelisiniz.

NEREDE KALINIR?

Genelde günübirlik gezmek yeterli oluyor ancak kalmak isterseniz Kolecep’in tek oteli Villas Kolecep’de konaklanabilir.

Lopud’da ise alternatif biraz daha fazla. Dört yıldızlı Villa Vilina ve Lopud Residence ile üç yıldızlı Hotel Glavovic’ ilave olarak pansiyon ve hostel alternatifleri de mevcut.

Sipan’da dört yıldızlı oteller Sipan ve Bozica’da konaklanabilir.

Dubrovnik Fotoğrafı 2

Yazı-Fotoğraflar Ufuk Sarışen

 

 

 

 

 

 

 

Yorum - Comment

%d blogcu bunu beğendi: