Videoyu Youtube’a mı Vimeo’ya mı Yüklemeli?

Youtube mu Vimeo mu ?

Çektiğiniz profesyonel videolar için Vimeo mu Youtube mu? Bu soru ciddi şekilde kafamı kurcalıyor son dönemlerde. Ben de konuyla ilgili bir şeyler karalamak istedim. Öncelikle youtube’dan bahsedelim. Malum, youtube ilk göz ağrımız, neredeyse selpak eşittir kağıt mendil gibi bir tabir oldu, video denince akla youtube geliyor. Youtube a yüklemek diye bir kavram girdi hayatımıza. Hatta çoğu konuyu araştırırken youtube a bakar olduk, Google search yerine. Örneğin ben photoshopta bir şey merak ettiğimde ya da yeni bir ekipmanı nasıl kullanacağımı bilemediğimde doğrudan youtube un kapısını çalarım. Etrafımdaki bir çok arkadaşım da aynı durumda. Ya da yeni çıkan bir şarkıyı dinlemek için gene doğru adrestir youtube. Çok da dinamiktir. Sürpriz bir şekilde amatörce çektiğiniz bir video milyonlarca tıklanabilir. Piyango size de çıkabilir. Hatta bu mantıktan yola çıkarak her önüne gelen video yükler buraya. Çöp videolar da fazladır, kaliteliler de.

Ana Sayfalar:

ufuk sarisen vimeo portfolyo page 2Ara yüzü bugüne gelene kadar oldukça değişti youtube’un. Şu anki ara yüzü sizin zevkinize göre açılıyor. En çok izlediğiniz tarzda yeni çıkan videolar ana sayfanızda önünüze düşüyor. Ne izlemeli ve abone olduğunuz kanallar seçeneği ana sayfanın diğer güzellikleri. Vimeo’daki ana sayfa mantığıda youtube’a benzer durumda. Burada da takip ettiğiniz gruplar, kişilerin paylaşımları ön planda ana sayfada (my feed). Vimeo biraz daha kendi “showcase”inizi oluşturmaya eğilimli gibi geliyor bana. Belki de bu sebepten vimeo da daha çok creative film portfolyolarına rastlıyorsunuz.

Telif hakları:

Video yüklemede copyrigt konusunda youtube gerçekten çok hassas davranıyor. Bu durum hakların korunması konusunda çok doğru bir uygulama gibi gözükse de, videonuza popüler bir şarkıyı eklediğinizde şarkının silinmesi söz konusu bir süre sonra. Bu da vimeo’ya kayma sebeplerinden biri olabiliyor. Youtube eğer şarkıyı silerse benzer uzunlukta ve benzer tarzda bir şarkı da öneriyor size. Bu da artı bir özellik olarak düşünülebilir. Youtube 2 gb a kadar dosya yüklemeye izin verirken vimeo da bu değer 500mb. Dolayısıyla full HD için pro vimeo paketi almak gerekiyor. Pro pakette ise 50 gb a kadar yükleme yapmanız mümkün ki çok da yeterli bir rakam. Pro olunca elbette cebinizden 3 haneli rakamlar çıkıyor ki bu da hobi olarak video yükleyenler için önemli bir rakam. Youtube ile Vimeo arasındaki en ciddi fark ise video kalitesinde ortaya çıkıyordu bir süre öncesine kadar ancak şu anda ikisi de full HD 1080p özelliğinde video yüklenebilir duruma geldi.

ufuk sarisen youtube portfolyo 2Hangisi SEO Uyumlu?

Eğer çok geniş kitlelere ulaşmak gibi bir niyetiniz varsa hiç düşünmeden Google ‘un markası olan youtube a videonuzu yükleyip paylaşmanızı tavsiye ederim. Videonuzun çok daha fazla tıklanma alacağı ve Google searchlerde karşınıza kolayca çıkacağı neredeyse garanti. Eğer niyetiniz ticari değil de creative işlerinizi sade bir ara yüz ile ön plana çıkarmak ve benzer işler yaptığınız kişiler ile iletişim halinde olmak ise IAC ‘nin vimeo sunu tercih edebilirsiniz.

Ben çektiğimiz düğün klipleri için şahsen ikisinin de gerekli olduğunu ve ikisinde de hesabımın olması gerektiğini düşünüyorum. Youtube ile daha geniş kitlelere ulaşıp Vimeo ile kendi dalım olan düğün klibi dünyasında olup bitenleri takip edebiliyor, diğer videocular ile kolayca iletişim kurabiliyorum. Kişisel videolarımda ise paylaşım alanı olarak youtube daha verimli ve eğlenceli olabiliyor.

 Yazı: Ufuk Sarışen

Yorum - Comment

%d blogcu bunu beğendi: