Western Digital My Book Thunderbolt Duo

8 TB ve Çok Hızlı

Fotoğraf makinesi teknolojisi geliştikçe her bir fotoğrafın kapladığı alan da oldukça yükselmekte. Fotoğraf makinelerinde 1 TB’lık hafıza kartlarının söz konusu olduğu dönemdeyiz. Boyutlar arttıkça data transfer hızı da çok önem kazanıyor. USD 3.0 teknolojisi bir yere kadar çözüm oldu ama o da normal olarak yavaş kaldı. Hele video da çekiyorsanız data transferinde ve HDD ile çalışırken can sıkıcı durumlar oluşabiliyor. Düğün fotoğrafçılığı ve düğün videosu işlerinde de aynı şekilde çok fazla data elliyorsunuz. Ben bu yaz tek bir çekimden video ve fotoğraf  toplam 500 GB data ile döndüğümü biliyorum. Binlerce fotoğraf ve saatlerce görüntü. Bunları güvenle saklamak ve hızlıca aktarmak yoğun dönemlerde oldukça önemli.

chengdu çin fotograflari atlas dergisi

Bu ihtiyaçtan kaynaklı, yaklaşık 11 aydır Western Digital‘in Apple Bilgisayarlar için tasarladığı 8 TB – My Book Thunderbolt Duo‘yu kullanıyorum. Kullandığım en basit ve en gelişmiş hard disk modülü. İçindeki 4 TB lık 2 HDD’yi RAID yöntemi ile kullanıyorum. Yani 8 TB kendi içinde 4-4 yedekleme yapıyor. İsterseniz JBOD modunda da benzer mantıkla yedekleme yapabiliyorsunuz. Ben RAID varken JBOD u hiç deneme gereği duymadım.

Bunun dışında saniyede 10 GB data aktaran Apple in thunderboldt bağlantı teknolojisini kullanması hız açısından önemli bir avantaj. Özellikle video ve fotoğrafla uğraşan profesyoneller için önemli bir çözüm olmuş Thunderbolt. Hatta Thunderbolt 3.0 ile 40GB/sec hızları görmek mümkün oluyor günümüzde.

Bir buton ile kolayca açılabilir kapağı ile HDD dock mantığı ile kolayca HDD leri değiştirebiliyorsunuz, ya da mevcut HDD’leri çıkartıp temizliğini yapabiliyorsunuz.

3 yıllık garanti ile geliyor ürün. Belki de benim en çok hoşuma giden tarafı da MAC leri ile uyumlu gri kasası ve şık minimal tasarımı.

chengdu çin fotograflari atlas dergisi

Ufuk Sarışen

RELATED POSTS

Yorum yapın