Düğün Klibi Düğün Videosu ‘na Karşı

Düğün Klibi Düğün Videosu ‘na Karşı Galip Gelir mi?

Son yıllarda düğün videosu konseptleri hızla değişiyor. Evlilik hazırlığındaki çiftlerin de kafası oldukça karışıyor. Tüm seçenekleri birden almaya kalktıklarında da faturalar kabarıyor ve çoğunlukla ihtiyaçları olmadan her şeyi almaya kalkıyorlar. Dolayısıyla gereksiz maliyetlere katlanmak zorunda kalıyorlar. Bu yazıda kavram kargaşasının önüne geçmek için sizlere tüm video seçeneklerini anlatmaya çalışacağım.

Düğün Klibi :

dugun_klibi_04Düğün sineması ya da Düğün Filmi diye de bahsi geçen son yılların gözde düğün video konseptidir. Düğün klibi dar anlamda sabahtan akşama kadar geçen düğün süreçlerinin 4-8 dakika arasında süren kısa bir film ile anlatılmasıdır. Çekimi yapan ekip çiflle 12-16 saat arası vakit geçirir. Önemli gördüğü ve estetik anları kaydeder. Ancak gün sonunda toplam ham görüntü süresi 1 -3 saat civarında kalabilir. Hedef neticede kısa filmdir. Düğün Klibi dijital SLR (DSLR) kameralar ile HD çekilir. DSLR in iki avantajı vardır. İlki fotoğraf makinesi lenslerinin etkilerinden video çekimlerinde de yararlanabilirsiniz. Diğer avantajı da hafif ve küçük olduklarından uzun sure kullanımda omuz kameralarına göre daha az yorucu olur, bu sayede tam günlük çekimlerde rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca küçük olması da çift ile gün boyu büyük bir kameranın yanlarında dolaşması gibi kaba bir görüntüyü engellemiş olur. DSLR kameralar için özel üretilmiş mini slider ya da steady cam gibi aparatlar ile sinema etkisi yaratacak çekim teknikleri de uygulanabilmektedir. Bu çekimlere neden düğün sineması denildiğine cevaplardan biri de budur. Düğün sineması temelde 2 türlü çekilebilir.

dugun_klibi_06

  • Doğal görüntülerin kolajlanması: Burada gün boyu çekilen doğal görüntülerden oluşan bir kurgu yapılır. Genelde gece eğlencesi ve gündüz görüntülerine eşlik eden 2 şarkıdan oluşan 2 bölüm söz konusudur.
  • Kurmaca: burada da yazılan bir senaryo üzerinden gidilir ve çift gün boyu bu senaryo ile gününü şekillendirir. Günümüz kurmacalarında genelde yapılan müzik video klip mantığında bir çekimdir. Ancak çiftin oyunculuk kabiliyetinin olmaması ve bu çekim için ciddi bir zaman ayırması sebebi ile oldukça riskli bir çekimdir. Bu sebeple genelde düğün gününden ayrı yapılan çekimler ile desteklenmelidir.

Düğün klibinde ayrıca çiftler müzik seçimi yapabilir, ancak bu seçimi düğün günü öncesi yapmak gerekir. Müzik ritmine göre kamera çekim teknikleri uygulanması etkili sonuç alınması acısından önemlidir. Düğün klibi hazırlandıktan sonra video youtube ve vimeo gibi video paylaşım sitelerine yüklenip sosyal medyada da paylaşılabilir.

Düğün Videosu:

dugun_klibi_02Düğün videosu bildiğimiz klasik düğün eğlencesi video kamera çekimleridir. Kullanılan aparata göre iki şekilde yapılır.

  • Aktüel Kamera: Aktüel kamera genelde tripot veya omuz ile desteklenen yer kamerası ile yapılan düğün çekimleridir. Kamera sayısı ihtiyaca göre tespit edilir. Düğün süresince çekim yapılır. Gece sonunda ortalama 4-6 saatlik bir görüntü oluşturulur.
  • Jimi jip: 5.5-7 ve 9 metre uzunluğundaki kamera taşıyan aparatlar ile zemine inen ve havaya yükselen aynı zamanda kendi ekseni etrafında dönebilen ve stabil görüntü veren kamera taşıyıcı aparatlar ile yapılan çekimlerdir. İnsan gözünün göremeyeceği açılardan yapılan bu çekimler sıra dışı neticeler verebilmektedir. Jimi jip görüntülerini aynı zamanda yerdeki aktüel kamera da destekler. Bu şekilde düğün süresi boyunca iki ayrı kameradan yani iki ayrı açıdan çekim yapılır. Jimi jip ve kamera sayısı ihtiyaca göre artırılır. Ancak neticede montaj masasında kameralar arasındaki faydalı görüntüler seçilerek gerçek zamanlı düğün süresi kadar montajlanmış bir video elde edilir.
  • Düğün Naklen Yayın: jimi jip görüntülerinin düğün boyunca barkovizyondan veya dev LCD ekrandan davetlilere izlettirilmesidir. Bir taraftan düğün videosu kaydedilirken bir taraftan da jimi jip kayıt ekranı izleyiciler ile buluşur. Bu sayede davetliler oturdukları yerden çiftle veya düğünün önemli anları ile sürekli kontak kurabilirler.

Düğün Klibi ile Düğün Videosu içerik ve çekim teknikleri bakımından birbiri ile pek kıyaslanabilecek ürünler değil. Dolayısı ile “düğün sineması yerine düğün videosu alın” demek, ya da tersini önermek pek mantıklı değil. Bu seçeneklerinden hangisini alacağınıza ihtiyacınız ve bütçenizi dikkatlice gözden geçirerek karar vermenizde fayda var. Bütçe sorununuz yoksa elbette riske etmeden tüm seçenekleri almanız en doğru seçenek☺

Ufuk Sarışen

 

Yorum - Comment

%d blogcu bunu beğendi: