Romanya ve Bulgaristan Fotograf Konferanslari

Önce 24-24 Mart tarihlerinde Romanya’nın Braşov şehrinde, hemen ardından 25-28 Mart’ta Bulgaristan!ın Varna kentinde ik ayrı konferansa konuşmacı olarak katıldım. Birbirine bu kadar yakın tarihlerdeki bu iki konferansa da aynı gün davet aldım üstelik. “Romanya ve Bulgaristan Fotograf Konferanslari” yazısının devamını fotoğrafların altında bulabilirsiniz…

Wedcamp Romanya

Önce Romanya, Braşov’da düzenlenen Weddcamp – Doğu Avrupa Düğün Fotoğrafçıları Konferansındaydım. Öncelikle davetleri ve emekleri için sevgili Marius Tudor, Marian Sterea, Robert Trica ve Irina Groza’ya çok teşekkür ediyorum. Sonuçta harika iş çıkardılar. Ayrıca bütün detaylar ile bizzat ilgilendiler. Belvedere Hotel, sponsorlar herkes elinden gelenin en iyisini yaptılar doğrusu.

Sunum sırasında da ben çok keyif aldım, umarım izleyicilere de faydalı olmuşumdur, en önemlisi de bu benim için. Romanya’da her yıl konferanslar düzenleniyor ve bir çok fotoğrafçı buradan ilham alarak evlerine dönüyor. Sonuçta bu topraklardan bir çok iyi fotoğrafçı çıkması tesadüf değil. Öğrenmeye ve yeniliklere açık olmak başarının en önemli koşullarından. O açıdan tüm Romanyalı meslektaşlarımı tebrik ediyorum. Gerçekten harika iş çıkarıyorsunuz.

İzlediğim tüm konuşmacılar da bana müthiş ilham verdiler. Özellikle Ioan, Jonas, Ana, Linda, Sara, Boni, Raluca, Florin ve Alexander çok teşekkürler sizlere. Bir çok eski dostu tekrar görmek ve yeni dostlar edinmek muhteşemdi.

Braşov gerçekten harika bir şehir. Güney Karpatların bir parçası üzerine kurulu şehir aynı zamanda Transilvanya’nın da bir parçası. Bir çok Romanyalıya göre de ülkenin en güzel şehir. Hem mimarisi hem de havası ile dikkat çekiyor. İlk gün tshirtle dolaşırken ikinci gün kar yağışından önümüzü göremiyorduk. Mutlaka tekrar geleceğim.

Uluslararası Profesyonel Fotoğrafçı ve Videocular Forumu

İkinci dureğım ise Bulgaristan’ın Varna şehrinde üç gün sürecek bir fotoğraf ve video konferansı idi. Brasov’dan Tren’le ayrılıp, Panasonic Romanya temsilcisi bir arkadaşla buluşup beraber Bulgaristan’a geçtik. Tsvetelina Deliyska ve Peter Deliyski’nin düzenlediği 11. Uluslararası Profesyonel Fotoğrafçı ve Videocular Forumu. Öncelikle bu muhteşem ikiliyi tebrik etmek lazım. Çılgın bir iş yapıyorlar gerçekten. 11 yıldır düzenli olarak bu konferansı organize ediyorlar ve bir taraftan da fotoğraf işlerine devam ediyorlar. Çok fazla emek gerektiren ve onlarca parçayı bir araya getirmen gerek çok yoğun bir iş. Ulusal ve uluslararası birçok konuşmacıyı, firmayı, fotoğrafçı ve videocuyu bir araya getiriyorlar. Bu arada Varna Sunny Day Hotel, modeller ve diğer tüm ekip de harika iş çıkardı. Ayrıca Canon, Nikon, Sony, Panasonic gibi bir çok markanın da aynı anda bu organizasyonda olması ve test imkanı sunmaları çok önemliydi.

Harika Fotoğrafçılar

İtiraf etmeliyim ki 2-3 Bulgar fotoğrafçı dışında hiç bir fikrim yoktu burada neler olup bittiğinden. Her sene buraya 150-200 civarında katılımcının olduğunu duyunca çok etkilendim. Onları tanıdıkça da saygım ve hayranlığım çok arttı. Başarılı olmanın ilk adımı başkalarından öğrenmeye ve ilham almaya açık olmaktır, ben buna çok inanan birisiyim. Karşımda da böyle bir kitle görünce çok mutlu oldum. Gerek sunum sırasında gerekse serbest zamanlarda bir çok fotoğrafçı ile interaktif bir şekilde vakit geçirdim. Son günkü fotokritik bölümünde de cesurca fotoğraflarını paylaşan meslektaşlarımın fotoğraflarını değerlendirme şansı buldum. Bulgar meslektaşlarımın birçoğu, bir araya gelip bir komünite kurmayı, bilgi alışverişinde bulunup, beraber gelişip, dostça rekabet edebilmeyi başarmışlar. Harika karakterler ve yetenekte fotoğrafçılar var Bulgaristan’da, yakında çok fazla isim duyacağız buradan eminim.

Benim için en değerli kazanımlardan biri de konuşmacı olarak katılan harika insanlar tanımak oldu. Hem bana ilham verdiler, hem de dostluklarını. Kemran Shiraliev, Daimon Xanthopoulos, Maris and Ghislain as The Wild Strawberry, Mathias Callines, Marian Sterea, Dara Staykova ve Tsvetelina Deliyska, her şey için teşekkürler.

Tek üzüntüm şehri gezmeye hiç vakit kalmamış olması. Ama bir taraftan da geri gelmek için bir bahanem olmuş oldu:) Tekrar görüşmek üzere sevgili Bulgar meslektaşlarım.

Romanya ve Bulgaristan Fotograf Konferanslari by Ufuk Sarisen

RELATED POSTS

Yorum yapın