İstanbul Çekim

Arkadaş Hatırına İstanbul Çekim

Her şey çok yakın arkadaşım Doğa’nın Şebnem’e evlenme teklif etmesiyle başladı. Ben o zamanlar, belgesel ve fotoröportaj dışında fotoğraf çekmeyen, projeler peşinde koşan, aynı zamanda kurumsal hayatta çalışan biriydim. Bir taraftan da dergiler için editöryal çalışmalar yapıyordum. Özetle fotoğraf makinem olduğu için, Doğa doğal olarak düğün fotoğraflarını çekmemi istedi. Ben de doğal olarak “OK” dedim. O güne kadar Türkiye’de bu işi yapan, yani düğün günü hikayesi ve dış çekim yapan, aynı zamanda freelance çalışan fotoğrafçı sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadardı. Hepsi de sadece Istanbul düğün fotoğrafçısı olarak anılıyorlardı. Istanbul dışında ise bir tek stüdyolar düğün fotoğrafı hizmeti veriyorlardı. Düğün fotoğrafçılığı dalında dünyada neler oluyor diye kurcalayınca neredeyse 100 yıldır freelance fotoğrafçıların belgesel düğün çektiğini, düğün fotoğrafçılığı denildiğinde özellikle ABD ve Avrupa’da doğrudan bunun algılandığını görmüştüm. Türkiye’de düğün fotoğrafçılığı mantığı neredeyse yok denecek kadar azdı.

Belgesel ve Editöryal Fotoğrafın Faydası

Istanbul Düğün Fotoğrafçısı, İstanbul Çekim

Belgesel fotoğrafla uğraşmam ve aynı zamanda stüdyo ve dışarıda editöryal çekimler yapmam, temelde bu iki çekim tekniğinin harmanlanması ile oluşan düğün fotoğrafçılığı mantığının kafamda şekillenmesini hızlandırdı ve kolaylaştırdı sanırım. Doğa ve Şebnem ile o gün sabahtan gece sonuna kadar hatta evlerine kadar çekim yaptık ve çok eğlendik. Bu işin sadece arkadaşlarım yüzünden keyifli olmadığını ilk yabancı çiftimi çektiğimde anladım. Evet herkes çok mutluydu ve çok eğlenceliydi. Aynı zamanda hem belgesel çekiyordum hem de editöryal. En sevdiğim dallarda çalışıyor ve üzerine para kazanıyordum. O günlerden bugüne gelene kadar da bu işe baya kafa yordum hala da kafa yormaya devam ediyorum. Hem teknik hem de vizyon anlamında dünyada olup biteni izlemenin önemini biliyorum.

İstanbul Çekim

Istanbul’u Keşfetmek

Atölyem ve ev adresim Istanbul olduğu için doğal olarak Istanbul benim çekim fonumu oluşturmakta. Bir taraftan gezi fotoğrafçısı olmam, Atlas Istanbul ve özellikle Istanbul Life dergileri için çalışmam Istanbul’u keşfetmem konusunda ekstra faydalı oldu sanırım. Buna Istanbul semtleri konulu gezi fotoğrafçılığı workshopları düzenlemem de eklenince Istanbul hakkında bilgim ortalama bir fotoğrafçıdan sanırım biraz daha fazlalaştı. Istanbul Life dergisi için halen her ay en az 2-3 ayrı semte daha önce hiç girmediğim sokaklara girip çıkıyorum, yeni mekanlar, insanlar keşfediyorum. Bu keşiflerin bir kısmını düğün fotoğrafçılığında el değmemiş dış çekim fonları olarak kullanıyorum. Çift ile önceden yaptığımız görüşmelerde dergiler için çektiğim Istanbul fotoğrafları üzerinden mekan seçmek çiftin tarzına uygun konsept oluşturabilmek adına önemli bir kolaylık sağlıyor. Istanbul düğün fotoğrafçısı için gerçekten çok büyük olanaklar sunuyor.

Yağışlı Havalar için Çözümler

Istanbul Düğün Fotoğrafçısı, dış çekim

Istanbul malum, bir günde dört mevsimi yaşayabildiğimiz bir şehir ve düğün günü hikayesinin dış çekim bölümünde bu mevsimlerden yağışlı olanı ile karşılaşmanız olası, hatta Temmuz ortasında bile. Adı üstünde “dış çekimde” yağışla karşılaşırsanız mutlaka bir B planınız olmalı. Bu da çekim için kullanabileceğiniz kapalı mekanlar demek, ya da en azından üzeri sundurma ile kaplı mekanlar. Istanbul hem Asya hem de Avrupa yakasında kapalı mekan alternatifleri olan bir şehir, o açıdan B Planı yapabiliyorsunuz. Ancak kapalı mekan özgürlüğünüzü kısıtlıyor ve fotoğrafı belli kalıplara sokmak zorunda bırakıyor. Buna alternatif ise TTD yani Thras The Dress (kıyafetleri çöpe at) fotoğraf çekimleri. Bu çekimler düğünden sonra yapıldığı için havanın iyi olduğu bir günde çekim yapma şansınız var. Çekim günü yağış olursa da başka bir güne ertelemeniz mümkün ya da yağmuru avantaja çevirip yağışa aldırmadan çekim yapmanız da olası. TTD’nin bir çok avantajından sadece biri bu.

Geniş yeşil alanlar parklar, Istanbul Boğazı, Arnavut kaldırımlı sokaklar, cumbalı evler, Osmanlı ve Bizans tarihi fonları, deniz trafiği, modern yapılar, dev kuleler ve gizli kalmış ara sokaklar gibi nefis arka planlar Istanbul’u düğün fotoğrafçıları için eşsiz kılıyor. Yılda yüz bin düğünün yapıldığı Istanbul’da, çekim yapan fotoğrafçı sayısını da düşündüğünüzde hala el değmemiş çekim mekanları bulduğumuzda gerçekten çok seviniyorum.

İstanbul Çekim Ufuk Sarışen

RELATED POSTS

Yorum yapın