DÜĞÜN FOTOĞRAFÇISI GÖZÜYLE FUJIFILM X-T1

Fujifilm X-T1 Aynasızı Test Ettik

Fujifilm Türkiye son dönemde ciddi atılımlar yapıyor. Şimdilik büyük şehirlerde kendi ürünlerinin satıldığı işlevsel fotoğraf mağazaları açmaya başladılar. Bu mağazalarda aynı zamanda fotoğraf work shopları düzenleyerek son kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedefliyorlar. Ben de düğün fotoğrafçılığı alanında vaktim oldukça destek olmaya çalışıyorum Fujifilm Türkiye’ye. Bu ilişki çerçevesinde bana bir süreliğine en iddialı aynasız makineleri olan X-T1’i verdiler test etmem için. Ben de üç ayrı düğünde ve bir seyahatimde deneme imkanı buldum buldum bu makinayı.

fujifilm x-t1 genel fotolar
fujifilm x-t1 genel görünüm

Öncelikle bir aynasız olarak bir çok SLR makinadan aşağı kalır yanı olmadığını söylemek lazım. 16.3 Mega piksel sensor, ağır hava koşullarına – toza dayanıklılık, wi-fi bağlantısı, dolayısı telefondan kumada edilebilme, gibi yeni nesil özellikler mevcut.  Bunlara ilave olarak gerçek zamanlı oldukça geniş elektronik bir vizör (dikey kadrajda semboller ve yazılar yer değiştiriyor), hareket edebilen 3 inç LCD monitör gibi özellikler de mevcut. Fuji deyince aklımıza gelen analog döneminin efsane filmlerinin etkisini yaratmak için de, bu filmlerin sonucunu simule eden bir çok filtre standart menüye girmiş. Ben kullanmam bu özelliği herhalde ama eğlenceli olabilir sevenlere. Analog demişken Fuji’yi diğer fotoğraf makinelerinden ayıran en temel farklılık analog dönemdeki butonları hala yaşatmaya çalışıyor olması. Sağ tarafta exposure ve enstantane solda da ISO döner butonları ile bu ayarları kontrol edebiliyorsunuz.

Fujifilm x-t1 + XF 16-55 f2.8 Lens ile hazırlık
Fujifilm x-t1 + XF 16-55 f2.8 Lens

Düğün fotoğrafçısı olarak makineyi değerlendirmek gerekirse; öncelikle makineye alışacak kadar kullanmadığımın altını çizmek isterim. Düğün fotoğrafçısı olarak da bir makineye düğün çekerek alışma gibi bir riske girmek de kesinlikle etik değil. Çünkü denersin ve yanılırsan sonucu oldukça ağır olabilir. Düğün fotoğrafında hiç düşünmeden ayar yapabilir kabiliyete sahip olmak gerekir aynı araba kullanır gibi, çünkü tekrarı olmayan anlar yaşanıyor. Bunun üstünde bu kadar durmamım sebebi, alışık olduğum SLR modellerindeki mantıkta diyafram-İSO-enstantane butonlarının olmaması. Bu da sizi kullanım esnasında (başlangıçta diyelim) oldukça yoruyor ve zaman kaybettiriyor. İlk denememde düğün törenini çekmeye çalıştım ama ayar yapayım derken mevzu kaçtığı için hemen diğer body ile çekmeye devam ettim. Dolayısı ile zamanın daha rahat kullanılabildiği dış çekim ve hazırlık aşamasında test etmek veya meleke kazanmaya çalışmak daha mantıklı. Bunun dışında hafif olması tüm gün çekimlerde çok önemli bir avantaj. Ayrıca çok  hızlı auto-focus özelliğine sahip olması çekimi rahatlatan bir unsur. Sonuçlar ise dediğim gibi kaliteli bir SLR tadında.

Fujifilm x-t1 + XF 16-55 f2.8 Lens ile hazırlık
Fujifilm x-t1 + XF 16-55 f2.8 Lens

Bu arada Fujifilm 16 mm f1.4 lensten de bahsetmeden geçemeyeceğim. Bu lensi de bir seyahatimde test etme fırsatı buldum belki beni makineden daha çok heyecanlandıran geniş acıda 1.4 etkisi oldu. Geniş açıda ince bir şerit halinde gördüğünüz netlik daha önce yaşamadığım bir deneyim. Özellikle video çekimlerinde netlik gezdirme ile alınan sonuç geçekten çok iyi ve sıra dışı.  Bir video klip çekiminin bir sahnesinde bu özelliği kullandım. Tek eleştirim şu olabilir video tarafında; Fujifilm X-T1 video tarafına çok iyi özellikler eklemiş ama sonra da onları geri plana atmış. Full HD 1080 de 60 kare çeken bir makine söz konusu ama record butonu sanki makineye iğreti koyulmuş, basılmasın diye de minicik yapılmış adeta. Benim parmağım birkaç denemeden sonra çalıştırıyor doğrusu.

Kısa bir örnek video aşağıda:

[youtube id=”71BCUdFSnkM”]

Özetle; gezi belgesel fotoğrafçısı kimliğimle değerlendirdiğimde kesinlikle daha ön plana çıkan, düğün fotoğrafçısı gözüyle de alışma sürecini atlatırsam iki makinemden biri olarak kullanabileceğim bir aynasız X-T1.

Fujifilm x-t1 + XF 16-55 f2.8 Lens ile gelin odası
Fujifilm x-t1 + XF 16-55 f2.8 Lens
Fujifilm x-t1 + XF 16-55 f2.8 Lens - ufuk sarışen düğün fotoğrafları
Fujifilm x-t1 + XF 16-55 f2.8 Lens
ufuk sarışen düğün fotoğrafları detaylar
Fujifilm x-t1 + XF 16-55 f2.8 Lens
ufuk sarışen düğün fotoğrafları Fujifilm x-t1 + XF 16mm f1.4 Lens
Fujifilm x-t1 + XF 16mm f1.4 Lens

Düğün Fotoğrafçısı: Ufuk Sarışen

 

 

 

 

RELATED POSTS

“DÜĞÜN FOTOĞRAFÇISI GÖZÜYLE FUJIFILM X-T1” üzerine bir yorum

  1. En özel günümüzün tüm detaylarını unutamayacağımız şekilde resmedip, günümüzün daha da eğlenceli geçmesinde çok büyük katkınız olmuştu.. Fotoğraflar, albümler, pozlar ve çekim yaptığımız her yerde danışmanlığınız ve isteklerimizin önemsenmesi de diğer bir önemli konu.. Herşey için teşekkürler tekrardan 🙂

    Cevapla

Yorum yapın