Fotoğrafçı Fiyatları

En Mantıklı Çekim Fiyatları

Düğün fotoğrafçısı fiyatları çiftlerin kafasını oldukça karıştırmakta.  İki basamaklı hanelerden 5 basamaklı hanelerin üst sınırlarına kadar uzanan fiyatlar söz konusu. Peki ama hangi fiyat kriterinde sizi mutlu edecek fotoğrafçıya ulaşacaksınız? Bunun cevabını biraz irdeleyelim.

Tecrübeli fotoğrafçılar için kendine biçtiği fiyat genelde mantıklı rakamlar gibi gözükmekte. Çünkü artık o fotoğrafçılar fiyatlandırma oyunlarına ihtiyaç duymayan, ne yaptığını ve ne hak ettiğini bilenler. Burada pek üç kağıt yok. Verilen hizmet belli, bunun karşılığında alınacak kaliteli iş de. Burada bir standart ve yapılan harcamanın karşılığının alınması söz konusu.

düğün fotoğrafı

Düşük fiyatlı ve çok yüksek fiyatlılarda ise bir risk var. 7 yıllık gözlemlerime dayanarak net bir şekilde söyleyebilirim ki: fiyatı çok ucuz tutan fotoğrafçılar ya yeteneksiz ve bunun farkında, ya da bu işe yeni başlamış tecrübesiz ve yetenekliler, veya iyi çeken tecrübeli ancak PR’ı zayıf olanlar. Burada hepsi aynı potada yoğrulduklarından hangisi ile iş yaptığınızı bilmek biraz zor. İş ne yazık ki şansa kalıyor. Çok uygun fiyata yetenekli bir fotoğrafçı da bulabilirsiniz amatörü ile de karşılaşabilirsiniz. Bütçeniz kısıtlı ise iyi bir araştırma yapmak ya da tanıdık fotoğrafçılara sormakta yarar var. İyi referanslar alabilirseniz ucuz ve iyi fotoğrafçı bulma şansınız yüksek.

Fotoğrafçılar, fotoğraf camiasında çok bilindik ya da ünlü olsalar da aslında evlilik kararı alan bir çiftin gözünde genelde sıradan bir fotoğrafçıdan farkı yok. Herkesin şansı eşit. Bu işe yeni başlayan meslektaşlarımız için oldukça avantajlı bir durum. Ben yıllardır her görüşmemde düğün fotoğrafçılığı nedir, nasıl yapılır sıfırdan başlıyorum anlatmaya. Çiftleri kimsenin ünlü olup olması ilgilendirmiyor, yapılan işe ve bütçelerine bakıyorlar istisnalar dışında. Bu sebeple tecrübeli ve işini düzgün yapan, karşındaki ile samimi ve dürüst bir şekilde iletişimde olan fotoğrafçının fiyatları çok uçuk değilse anlaşma yapma olasılığı çok yüksek. Bu fotoğrafçılar ayrıca kaliteyi korumak için kendini sürekli geliştirmekte ve rakipleri ile değil kendileri ile yarışmakta, hedef genelde Dünya fotoğrafçılığında da iyi bir yerlere gelebilmek.

düğün fotoğrafı 2

Bir diğer kategori ise Türk insanının “aşırı pahalı değerlidir” psikolojini akıllıca kullanan tayfa. Burada da genelde tecrübeli fotoğrafçılar ya da şirketler yer almakta. Marka değerinin bedeli genelde fiyatlara yansıtılmakta. Sonuçun çok iyi olabileceği gibi işe yeni başlayan yetenekli ve kendini ispat etmeye çalışan fotoğrafçının samimiyetinden uzak işlerin ortaya çıkması da mümkün. Daha doğrusu harcanan paranın karşılığının alınamaması.

Fotoğrafçı seçmenin bence en önemli kısmı web sitelerinin incelenmesi. Portfolyo sayfaları genelde hereksin oldukça iyi. Çünkü her düğünden en iyi birer ikişer fotoğraf koyuluyor. Dolayısı ile düğünün tamamında neler oluyor bilemiyoruz. Bu sebeple fotoğrafçının blog sayfalarında düğünlerini tek tek sergilemesi bence önemli. Neyle karşılaşacağınızı orada görebilirsiniz. Bu dünya da böyle. Eğer boş bir blog ile karşılaşırsanız iki kere düşünün derim.

Sevgiler

Ufuk Sarışen  

düğün fotoğrafı

RELATED POSTS

Yorum yapın