All Wedding Dergisindeyiz: Funda ve Murat ile Barcelona Fotoğrafları

Barcelona Düğün

Destination Wedding konusuna yer ayıran All Wedding dergisi Funda ve Murat ile Barcelona Düğünü konulu röportajı yayınladı.

İsimler yaş ve meslek?

Murat: 32 yaşındayım, nöron-bilim alanında doktora yapıyorum. Funda: 38 yaşındayım, Hewlett Packard satış temsilcisiyim, bir yandan da İngiltere Open University’de psikoloji okuyorum.

Nasıl tanıştınız? Ne kadar sonra evlilik kararı aldınız ve teklif nasıl oldu?

Murat: Altı buçuk yıl önce Funda’nın Cebelitarık’tan Barselona’ya yerleşmesine yardım ederken birbirimizden haberdar olduk, geldiği ilk gün elindeki fazla konser biletine talip olmamla tanıştık, Barselona sokaklarını yürürken sevgili olduk. Evliliğe karar verdiğimizi hatırlamıyorum; galiba zaten evliydik de nikah kıydırmayı unutmuştuk. 6. yıldönümümüzde tanıştığımız gün oturduğumuz yerde evlenme teklif ettim.

Neden Barcelona?

Barselona’da tanıştık, o günden beridir de burada yaşıyoruz. Başta Türkiye’de yapmayı düşünüyorduk ama bürokratik nedenlerle Barselona’da karar kıldık.

Şehir dışı olduğu için organizasyon zor oldu mu? Bir organizatörle mi çalıştınız yoksa her şey sizin elinizden mi geçti?

Her şeyi kendimiz ayarladık. En büyük sıkıntımız nikah sonrası verilecek yemek konusunda yaşandı. Yurtdışında, özellikle Barselona gibi turistik bir yerde imkanlarımız dahilinde hem servisin, yemeklerin kaliteli olduğu, hem ortamın ferah olduğu, hem de misafirlerin kolayca ulaşabileceği bir yer bulmak kolay değil. Birçok şeyi ise gerek istediğimiz gibi olmaması, gerek pahalı olmaları nedeniyle bavullara sığdırıp Türkiye’den getirdik. Bir başka sıkıntı ise ailelerimizin ve misafirlerimizin gelişlerinde yaşandı. Ev sahibi olduğumuz için gelenlerin sorumluluğu bize kalmış oldu.

Yurt dışı olduğu için formaliteler zor muydu? Zorlandığınız bir yer oldu mu?

Murat: Hem İspanya, hem Türkiye bürokrasisi karışık ve yavaş ülkeler ama formaliteler benzer. Prensipte yapmak zorunda olduğumuz işlemler fark etmedi ama ikiye katlandı. Bir de Belediye’den tarih almamız zor oldu. Düğünü yazın yapmak isteseydik muhtemelen bir sonraki yaza kadar beklememiz gerekecekti. Funda: Bürokratik sorunlar nikah sonrası da devam etti hatta bir ara evlilik cüzdanımızda Murat’ın annesinin yanlış yazılan adını düzelttirmemiz gerekiyor.

Gelinlik ve aksesuarlar nereden ve ne kadar tuttu?

Funda: Burada Pronovias Rosa Clara gibi moda evlerinde gelinlik denerken kendimi gelin olarak hissetmedim. Hatta Murat’a bunu söylediğim günün gecesinde rüyasında beni nikaha Pamuk Prenses kıyafeti ile görmüş. Tatil izni ve zaman sorunum olduğu için Türkiye’de diktirme seçeneğim de yoktu. Umutsuz bir şekilde web sayfalarına bakarken düğüne 3 ay kala Aire Barcelona firmasına ait Orelans modelini gördüm. Moda evine gittiğimde sadece o modeli denemek istediğimi söylediğimde modelist her gelin adayı için en az 10 model çıkartmaya alışık olduğu için çok şaşırdı. Sonunda beğendiğim modeli giydiğimde sevdiğim kişiyle evleneceğimin, gelin olacağımın mutluluğunu ve heyecanını bir kez daha hissettim.

Toplam bütçeniz ne kadar tuttu?

Düğün sonrası yemek ve düğün pastası 2500€ tuttu, gelinlik-damatlık ve aksesuarlar için de 2500€ civarı para harcandı. Düğün günü araba kiralanması, fotoğrafçı gibi kalemler eklenince aşağı yukarı 6000€ harcadık.

Geriye dönseniz neyi farklı yapardınız?

Murat: Zaman bulup düğün müziklerini daha iyi ayarlamak isterdim. Ne ilk dans müziklerini, ne de bize özgü havaları çalabildik. Sırf göbek atmak için düğüne gelenler vardır, eksikliği hissedildi kesinlikle. Bir de düğün günü kendimi emanet edebileceğim bir berber bulabilseydim daha iyi olurdu.

Funda: Her ne kadar herkesin hayali mükemmel düğün olsa da her zaman bir aksilik olabileceği için önemli olan mükemmele yakın bir düğünle evlenmeseler de çiftlerin mutlu olması.

Murat: Düğünler kusurlarıyla hatırlanıyor zaten. Olduğu gibi kalması daha güzel.

Hayalinizdeki düğün gerçekleşti mi peki?

Açıkçası ne düğünümüzün Barselona olacağını, ne de bu kadar güzel bir salonda evleneceğimizi hayal etmiştik.

Hatırladığınız en önemli an?

Murat: Funda’nın salona girdiği an duygularıyla saniye saniye aklımda hala.

Funda: Salona girdiğim ve Murat’ın beni kollarını açarak beni beklediğini gördüğüm an.

Neden bu fotoğrafçı ile çalıştınız? Onu seçerken nelere dikkat ettiniz?

Murat: Ufuk Sarışen Petrol Ofisi’nden iş arkadaşımdı; ikimiz de benzer nedenlerle kariyer değiştirdik. Facebook’dan yaptığı işleri takip ediyordum, Funda’ya da gösteriyordum. Düğünden birkaç ay önce İstanbul’da tesadüfen Ufuk’un bir düğün çekimine denk geldik ve çekimlerin sözünü aldık. Fotoğraf çekimlerinin mümkün olduğunca doğal olmasını, düğündeki anları, duyguları yansıtmasını istiyorduk. Ufuk’un hem fotoğrafçı, hem de davetli olması bu konuda büyük bir şans oldu.

Destinasyon düğünü yapacaklara tavsiyeleriniz var mı?

Bizimki gezgin düğünü olmadı pek, yaşadığımız yerde yaptık düğünü. Her şeyi Türkiye’den ayarlamanın bambaşka sorunları vardır mutlaka. Yalnız, farklı bir ülkede düğün yaptığınız zaman çok yakın arkadaşlarınızın, hatta ailenizdekilerin iş veya maddi nedenlerle katılamayacağını, hatta kimisinin bu nedenle size gönül koyabileceğini hesaba katmanız gerekiyor

Murat Funda Barcelona Wedding 1 Murat Funda Barcelona Wedding 2 Murat Funda Barcelona Wedding 3 Murat Funda Barcelona Wedding 4

RELATED POSTS

Yorum yapın