Adam & Eve Wedding Photography

Bir Düğün Çekimi Oluşumu: Adam and Eve Photography

Edit: Adam Eve Photography Oluşumu Sona Ermiştir

www.adamevephotography.com

adam and eve2 copybFreelance düğün fotoğrafçısının en büyük problemi zamanın hiç yetmiyor olması ne yazık ki. Düğün fotoğrafçısı fotoğraf çekme ve editing dışında kendi PR’ını yapmak zorundadır, sosyal medya ile haşır neşir olmalı, web sitesini az çok yönetebiliyor olmalıdır. Aynı zamanda satış yapabilmeli, telefonlara, maillere cevap verebilmelidir. Muhasebecisini isteklerini yerine getirebilmeli, onun dilinden anlayabilmelidir, satın alma yapabilmelidir, asistan yetiştirebilmelidir. Teknolojiyi takip edebilmeli, yeni ekipmanları kaçırmamalı, testleri okumalıdır. Yeni trendleri izlemeli, dünyada neler olup bitiyor haberdar olabilmelidir. Bunların yanı sıra işi insan ilişkisine dayalı olduğu için sosyal olabilmeli ve gündemi de takip etmelidir. Kendini geliştirmeli, yeni çekim tekniklerini anında öğrenmelidir. Bunca işin arasında fotoğraf çekmeye de zaman bulabilmelidir.

Düğün fotoğrafçısı bir günde bir tek düğün çeker doğal olarak. Bizim yoğun sezonumu yazın 5 aylık dönem olduğundan, kaba bir hesapla 20 Cumartesimiz söz konusu. Sadece Türkiye’de yılda ortalama yüz bin çiftin evlendiğini düşünürsek talebin yoğunluğunu siz düşünün. Freelance düğün fotoğrafçılarının sayısının her geçen gün artmasının temel sebebi de bu sanırım. Benimle çalışmak isteyen ancak günlerim dolu olduğundan dolayı bir çok düğünü güvendiğim arkadaşlarımla paylaştım bugüne kadar. Ancak bu paylaşım bir sure sonra öyle bir rutine bindi ki kendiliğinden bir fotoğraf oluşumuna dönüştü. Çok sağlam freelance düğün fotoğrafçısı olan üç arkadaşım ve benim katılımımla yeni bir platform kurduk. Adını da Adam and Eve Photography koyduk. Ekip bu aralar biraz daha genişlemeye başladı.

Bu yazının girişinde saydığım güçlükleri Adam Eve içerişinde yaptığımız görev dağılımı sayesinde minimuma indirdik. Artık  5 ayda neredeyse 120 cumartesimiz var bu oluşum sayesinde.

Böyle bir marka yaratırken standartların belirlenmesi çok önemli ancak biz bunun için de çok özel bir çaba harcamadık. Zaten hem çekim hem de edit tarzımız birbirimize çok yakındı. Dolayısı ile düğün fotoğrafçısı olarak ortak bir tarz oluşturmak hiç zor olmadı. Tarzımız aynıydı ve vintage etkisinde doğal renklerin peşinden koştuk, koşuyoruz.

Çekimleri nasıl mı yapıyoruz?

Gün boyu ne yaşıyorsanız biz de bu doğal anları sizlere poz verdirmeden fotoğraflıyoruz. Klasik anlamda pozlar verilmesindense daha doğal ve yaratıcı fotoğraflar bu şekilde oluşuyor.

Gün içerisinde ayrıca beraberce belirleyeceğimiz dış veya iç mekanlara gidip poz vererek de fotoğraflar çekiyoruz..

İşin en güzel tarafı o gün beraberce güzel bir gün geçiriyoruz.

Dilerseniz trash the dress (TTD) de yapıyoruz, yani ayrı bir gün gelinlik ve damatlığınızı kirletiyoruz:).

İsterseniz düğün sineması (düğün klibi) çekimi de gerçekleştiriyoruz

adamevephotography_0004

DÜĞÜN GÜNÜ HİKAYESİ :

Gün boyu düğün günü hikayesi + Dış  Çekim

Seçilen 60 fotoğrafın photoshop ile hazırlanması

Çekilen tüm fotoğrafların teslimi

62 x 37, 20 yaprak panoramik albüm

2 adet  cep panoramik albüm

1 ad 50 x 60 fotoğraf baskısı

DIŞ ÇEKİM :

Seçilen 50 fotoğrafın photoshop ile hazırlanması

Çekilen tüm fotoğrafların teslimi

62 x 37, 20 yaprak panoramik albüm

2 adet  cep panoramik albüm

1 ad 50 x 60 fotoğraf baskısı

DÜĞÜN GÜNÜ HİKAYESİ + TTD :

Gün boyu düğün günü hikayesi + Ayrı bir günde dış  Çekim

Seçilen 100 fotoğrafın photoshop ile hazırlanması

Çekilen tüm fotoğrafların teslimi

2 adet 62 x 37, 20 yaprak panoramik albüm

4 adet  cep panoramik albüm

2 ad 50 x 60 fotoğraf baskısı

DÜĞÜN SİNEMASI:

Gün boyu HD çekim ve özel efektli kısa film montajı.

1 Comment

  1. Süpermiş bende ekibinizde olmak istiyorum tamda benim oluşturmak istediğim tarzı yansıtıyorsunuz .Sizden öğreneceğim çok şey var .

Yorum - Comment

%d blogcu bunu beğendi: