Evlenecek Çiftlere İpuçları

This post is also available in: enEnglish

Düğün Günü ile İlgili 26 İpucu:

Merhaba sevgili evlenecek insan:) nasılsın?

Düğün gününüz yaklaşıyor ve ben düğün günü ile ilgili bazı ipuçları paylaşmak istedim, Umarım faydalı olur:)

 1. Bir gece önce makul bir saatte uyuyun. Genelde son dakikaya bırakılan hazırlıklar yüzünden 1-2 saat uykuyla hayalet gibi dolaşanlar olabiliyor. Ya da 1 -2 gece önce bekarlığa veda – kına vb yapmaktan kaçının 🙂
 2. Ertesi gün için bir “yapılacaklar listeniz” olsun ve bu listeyi siz değil örneğin nedime ya da sağdıçlardan biri takip etsin.
 3. Düğününüzün bir koordinatörü olsun ve bu kesinlikle siz olmayın. Sizin o gün eğlenmeniz ve “süper star” olmanız gerek. O gün çalışmamanız gerekiyor.
 4. Düğün günü yapılan en büyük hatalardan biri kendinizi aç ve susuz bırakmanız. Sabah protein ağırlıklı sağlam bir kahvaltı ve hazırlıkta ruj sürme öncesi ara öğün veya öğle yemeği mutlaka yenilmeli. Enerjik olmak için bu önemli bir unsur. Bu arada tüm gün beraber olacağımız için bizi de unutmayın 🙂
 5. Hazırlık aşamasında lütfen üzerinize güzel bir elbise ya da iyi göründüğünüzü düşündüğünüz bir şeyler giyin. Ama bu tshirt olmasın. 2-4 saatlik bu süreçte fotoğraflarınızın kötü bir kıyafetle çekilmesini istemezsiniz eminim:) Ayrıca sacınız yapıldıktan sonra tshirtü çıkarmanız çok olası değil.
 6. Hazırlık aşamasında sizle beraber olacak arkadaşlarınızın akrabalarınızın da kıyafet konusunda özen göstermesi bu fotoğrafların gücünü arttıracaktır. Ortamdaki bir kişinin örneğin fosforlu renkte bir tshirt ile kadrajda olması fotoğrafın odağını kendisi yapacaktır.
 7. Hazırlık aslında günün en eğlenceli kısımlarından olabilir. Yanınızda sevdiğiniz arkadaşlarınız olabilir mesela. Ve çok önemli bir ayrıntı: Müzik. Sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir playlist hazırlayıp 3 saat çalması güne harika başlamanıza yardımcı olacak.
 8. Hazırlık yapılan yer eğer otel odası veya eviniz ise lütfen gereksiz çanta, su şişesi vb gibi görüntü kirliliği oluşturacak her şeyi uzaklaştıralım. Çekim için bu önemli.
 9. Muhtemelen ikinizin de ayakkabısı daha önce giyilmemiş olacağından, en azından 4-5 saat evde ayakkabınızla dolaşıp test edin. O gün kötü bir sürprizle karşılaşmayın.
 10. Damat kemer kullanacaksa eğer deliklerine bakmakta yarar var. Hazırlık sürecinde kemer deliği açtırmak zor olabilir.
 11. Papyonun da önceden boyna göre ayarlanıp test edilmesi son dakikaya bırakılmaması lazım.
 12. Ayakkabınızın altına isim yazacaksanız eğer, güzel bir kalemi listenize eklemenizde yarar var.
 13. Fotoğraf çekiminde özellikle dolaşmamız gerektiğinde yanınıza spor ayakkabısı veya babet tarzı bir şeyler alın ki her yere ulaşabilelim:)
 14. Gün içerisinde çekim sırasında terleme ihtimaline karşı damat için akşama ayrı gömlek düşünülebilir.
 15. Bir acil durum çantası oluşturmakta fayda olabilir: İçine aklınıza geleni doldurabilirsiniz: örneğin: iğne, iplik, firkete, çengelli iğne, makas, yara bantı, ağrı kesici, alca seltzer, kol düğmesi, yedek papyon, deodorant, naneli sakız vb
 16. O gün cep telefonundan uzak durun mümkün oldukça. Hatta kapatın. Misafirlere yol tarif etmek, organizasyonla konuşmak sizi rahatlatmayacaktır. Ayrıca her an fotoğrafınız çekileceği için hoş bir görüntü olmayacaktır.
 17. Nikah anınızda genelde çok yakınlarınız elinde cep telefonu ile bizim önümüzde yer alabilirler. Şimdiden kendilerini ikaz etme şansınız varsa çok seviniriz:)
 18. Nikah anında endişeli bir şekilde etrafa bakmaktansa birbirinizin gözlerinin içine bakmanız her şeyi o kadar anlamlı kılar ki!
 19. Akşam mutlaka 5 dakika da olsa yemek programı yapın. Gece de enerjik olmanız için bu önemli. Çok da yemeyin ama:)
 20. Düğün sırasında mikrofonu elinize alıp yan yana tüm davetlilere ve ailelere geldikleri için teşekkür edebilirsiniz.
 21. Düğün gecesini ömür boyu hatırlamak isterseniz eminim ki. Ama bunu sadece videolardan izleyince hatırlayabilecek kadar çok içmemekte fayda var. Her içki arası bir büyük bardak su ile en azından etkiyi azaltabiliriz.
 22. Gece dans etmek için topuklu yerine alternatif bir ayakkabınız olsun. Özellikle kösele tabanlar düz zeminde kayabilir. Altını zımparalayabilirsiniz bunu önlemek için.
 23. Düğünlerde sizi esir alacak çok konuşan misafirleriniz olabilir. Sizin keyifli zamanınızı sıkıcı muhabbetler ile harcamamanız için birini görevlendirin. Bu biri sizi acil bir şekilde kolunuzdan çekip olay mahallinden uzaklaştıracak olandır.
 24. Genelde damat annesi gelin babası ile dans eder ve bunlar fotoğraflanır. Ama diğer anne ve baba ile fotoğrafının olmayabilir. Bunun önlemek için gece bir zaman ayırın ve damat babasına sarılsın gelin de annesine ve biz de bunu çekelim!
 25. DJ e sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir playlist hazırlayabilirsiniz. Ama abartmayın. DJ de kendi tarzını ortaya koyabilsin.
 26. Düğün gecenizde mümkün olduğu kadar bir araya gelin. İkinizi birleştiren bir günü sürekli ayrı ayrı köşelerde kendi arkadaşlarınızla eğlenerek geçirmektense bir arada geçirmek her zaman daha coşkulu ve duygulu olabilir. Fotoğraflarda da iletişiminizi görmek bizi mutlu eder.

Her şey çok güzel olacak!

Sevgilerimle,

Ufuk Sarisen

 

 

 

 

%d blogcu bunu beğendi: