Fotograf fıkırlerı

Ufuk Sarışen’den Fotograf Fikirleri

Kendinizden ve çalışma alanlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Kuzey Kibris Dugun Fotografcisi

Ben dünyanın en iyi fotoğrafçıların kabul edildiği Fearless Photographers’a kabul edilmiş ilk ve tek Türk düğün fotoğrafçısıyım, Burada Dünyanın en iyi 25 i listesindeyim. Wedding Photojournalist Association‘da en iyi 30 fotoğrafçısından biriyim. Mywed‘de de ilk 30 arasındayım Dünya’da. Öte yandan Türkiye’nin en önemli belgesel ve gezi dergisi olan Atlas’ın fotoğraf kurulu üyesiyim. Bir çok ünlü firma için de moda çekimleri yapıyor, dergi kapakları çekiyorum. Elele, Vogue Wedding, Istanbul Life, Maison Francaise dergilerinde Türkiye’nin en iyi düğün fotoğrafçıları arasında gösterildim. Bu iki dal bir araya gelince de belgesel düğün fotoğrafı ya da düğün günü hikayesinin altyapısı oluşuyor aslında. Bir taraftan da Ufuk Sarışen Photography olarak düğün sineması alanında çağdaş ve sıra dışı çekimler yapıyoruz. Bu konuda da dünyada olup biteni yakından takip ediyoruz.

Düğün.com çiftlerine fotograf fikirleri konusunda neler tavsiye edersiniz?

Planlama aşaması benim için çekimlerde günü ve zamanı verimli kullanmak açısından çok önemli. İlk olarak çiftle karşılıklı oturup ne tür fotoğraflardan/ sinemadan hoşlandıklarını ve ne istediklerini anlamaya çalışıyorum. Buradan yola çıkarak çekilecek pozlara birlikte karar veriyoruz. Daha sonra bu pozları hangi mekanlarda çekeceğimize ve ne kadar zaman ayıracağımızı netleştiriyoruz. İstanbul elbette nefis fonlar sunuyor fotoğrafçıya. Ancak dış çekimde fonun öneminin farkına varan bir çok çift son dönemlerde dış çekimleri yurt dışına taşımaya başladı. Küba’dan Bali’ye, İtalya’dan Beyrut’a her yeri fon olarak kullanabiliyoruz dış çekimlerde. Çekim günü geldiğinde elimizdeki listede hangi fonda hangi pozların çekileceği belli oluyor ve üzerini çize çize ilerliyoruz. Planlama sürecinde çift de bizle birlikte olduğundan o gün başlarına ne geleceğine kendileri karar vermiş oluyorlar. Bu da çiftin memnuniyeti açısından son derece önemli.

Çiftlerimiz düğünlerinden ne kadar önce sizinle irtibata geçmeliler?

Eğer düğün tarihleri belli ise istedikleri fotoğrafçıyla çalışabilmeleri için bir sene önceden rezervasyon yaptırmaları önemli. Ancak elbette boş günler olabiliyor, karar verdikleri anda iletişime geçmelerinde fayda var. Bizler günde bir düğün çektiğimiz için o gün ilk el sıkıştığımız ile çekimi yapmak durumundayız.

Gelin ve damatlar ne tip taleplerde bulunuyor sizden? Düğün fotoğrafçılığı alanında trendler neler?

Kuzey Kibris Dugun Fotografcisi

Fotoğraf ve düğün sineması çekimi eğer düğün gününde yapılıyorsa hazırlıktan gece sonuna kadar devam eden doğal fotoğraf- sinema çekimi ve dış çekimden oluşan bir konsept söz konusu. Eğer düğünden sonra çekim yapılacaksa TTD (trash the dress), yani kıyafetleri kirlet konseptli bir çekim de düşünmekte yarar var. Bu çekimde bulunduğunuz ya da istediğiniz şehirde tam bir gün geçirip sıra dışı ve yaratıcı çekimler yapabiliyoruz. Bunun yanı sıra düğün öncesi içinde styling de barındıran (gelinlik- damatlık giyilmeksizin) romantik bir çekim de gerçekleştirebiliriz. Bütün bunlar çiftle yapılacak görüşmelerde netleşiyor. Düğünden sonra ya da önce yapılan çekimlerin avantajı o günün yorgunluğunu azaltması. Ayrıca çekim mekanı olarak yurtdışını ya da balayı mekanınızı da fon olarak kullanabiliyor olmanız. Bu da fotoğrafları sıra dışı yapan önemli bir unsur.

Dış mekan ve iç mekan çekimlerinde kararsız olan gelin ve damatlara önerileriniz ne olur?

Elbette iç ve dış mekanın çekim teknikleri birbirinden farklı. Ben ikisini de çok seviyorum. Ancak burada mekan seçiminde çiftin zevkleri, tarzı, düğün günü rotası gibi faktörler etken. Ben her zaman ikiden çok mekanda çekimi öneriyorum. Alternatifler her zaman fotoğrafı zenginleştirir. Aynı zamanda böylece düğün sineması da çok hareketli hale geliyor.

Bir düğün günü çekimi nasıl gerçekleşiyor?

Dıs çekim dışında zaten çiftler fotoğrafla ve kamerayla uğraşmıyorlar. Biz doğal anlar görüntülüyoruz. Dış çekimde mantığımızda hep doğallık söz konusu olduğundan poz verme kelimesini kullanmayı pek sevmiyorum. Çiftler o gün bana poz vermiyorlar; kendileri gibi oluyorlar, ya da olmak istedikleri gibi. Bu tamamen içten gelen bir süreç. Modeli yönlendirmektense fotoğrafçı açısını değiştirince doğallık yakalanmış oluyor. Başını sağa döndür, şimdi kıpırdamadan aşağı bak, sol kolunu arkaya at dendiğinde çiftler geriliyor, ifadeler bozuluyor. Fotoğrafçı karşısındakinin fotomodel olmadığını hiçbir zaman unutmamalı ve ona göre davranmalı. Dış çekimler için en az 2 saat ayırmakta fayda var. Ne kadar çok zaman ayrılırsa çiftler için o kadar faydalı aslında. Mutlaka çiftin de dikkate alacağamız fotoğraf fikirleri olabilir.. 

İstanbul dışında çekim yapabiliyor musunuz?

Sadece İstanbul dışı değil yurtdışında da çekim yapıyorum. Örneğin bu sene Küba’da TTD çekimi yapacağım.

Düğün fotoğrafı çekimleri sizin için ne ifade ediyor?

Fotoğraf çekimi her şeyden önce fotoğrafçı ve çifte güzel ve kaliteli vakit geçirtebilmeli. Sonuçta güzel ve anlamlı bir günün parçası oluyoruz ve çekimin çiftlere enerji vermesi önemli ki sonuç istenildiği gibi olsun.

Fotoğrafçı seçiminde dikkat edilecek unsurlar nelerdir?

dugun fotograf fikirleri

Çiftler ilk olarak kendileri için doğru fotoğrafçıyı bulmalı. Fotoğrafı kimin çekeceğini çiftin önceden bilmesinde fayda var. Freelance fotoğrafçılar tercih edilebilir; ancak burada da referans almak ya da tanınmış fotoğrafçıları tercih etmekte fayda var. Bir çok amatör freelance fotoğrafçı da bu işi yapmakta ve sonuç riskli olmakta. Eğer bir stüdyo veya ajans ile çalışılacaksa da hangi fotoğrafçının çekim yapacağı mutlaka sorulmalı ve portfolyoları incelenmeli. “Biz en iyi fotoğrafçımızı yollarız” söylemlerine itimat edilmemeli. Fotoğrafçının yaptığı çekimleri kontrol etmenizin yanı sıra karşınıza alıp kendisi ile konuşmanızda yarar var. Frekanslarınızın tutup tutmayacağını test etmelisiniz. En özel gününüzü birlikte geçireceksiniz çünkü. Bunun yanı sıra fotoğrafçının başarıları ya da dünyada olup biteni takip edip etmediği de baz alınabilir.

Düğün çekimlerinde sağladığınız düğün paketi neleri kapsıyor?

Çekilen tüm fotoğrafları yüksek çözünürlüklü teslim ediyoruz. Ayrıca panoramik albüm veya fotoğraf kitabı da hazırlıyoruz, çeşitli baskılar hediye ediyoruz. Düğün sinemasını da HD çekiyoruz ve DVD formatında teslim ediyoruz.

Ufuk Sarisen Fotograf Fikirleri

RELATED POSTS

Yorum yapın